Dünya Zorbalığı Durdurma Günü / Dünya Pembe Günü

Dünya zorbalığı durdurma günü
Dünya zorbalığı durdurma günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zorbalık bugün dünyada büyüyen bir sorundur ve her yıl insanlar her yerde zorbalıkla ilgili daha fazla olayın ortaya çıktığını duymaktadır. Dünya zorbalığı durdurma günü, zorbaları yenmeye, okulların içinde ve dışında bu zarar verici davranışı yaratan ve sürdüren döngüyü kırmaya adanmış bir gündür.

Zorbalık tahmin edilemez ve herhangi bir kafiye veya sebep izleme eğiliminde değildir. Bu, yalnızca daha zayıf olanlar veya olağandışı olarak öne çıkanlar üzerinde güç kullanımıdır. Zorbalık sadece okullarda görülmez, etki alanı okul dışındaki dünyaya ve hatta gençlerin kendilerine ait bir parça dünya yarattıkları internetin sanal dünyasına kadar uzanır.

Dünya Zorbalığı Durdurma Günü Tarihi

Dünya Pembe günü ya da dünya pembe gömlek günü olarak da bilinen dünya zorbalığı durdurma günü 2007 yılında Kanada, Nova Scotia’da kuruldu. Bu, bir çift öğrenci, David Shepherd ve Travis Price, Central Kings Rural Lisesi’ndeki diğer öğrencilerden birinin, okulun ilk gününde o öğrencinin pembe bir gömlek giymesinden başka bir nedenden dolayı zorbalığa uğradığını gördükten sonra oldu. Pembenin feminen şeylerle ilişkilendirilmesi nedeniyle, 9. sınıftaki bu çocuk, rengi giymeyi seçtiği için taciz edildi. Ama iki sınıf arkadaşı zorbaların kazanmasına izin vermeyecekti.

Parlak bir vuruşla, bu ikisi bir araya geldi ve ertesi gün okullarındaki herkese pembe bir gömlek giydirerek öğrenciye destek vermeye ve zorbalığa karşı durmaya karar verdiler. Aslında, iki çocuk o kadar kararlıydı ki, bir indirim mağazasına gittiler ve daha önce sahip olmayanlara dağıtmak için bir sürü pembe gömlek aldılar. Pembe Gömlek Günü, tüm zorbalığı ortadan kaldırmak ve anlayışı yaymak için yaratıldı ve dünyaya yayılan bir kavram.

Kanada’nın küçük bir köşesinde başlayan şey, dünya çapında bir olay haline geldi. Bu gün aynı zamanda başkaları için ayağa kalkıp pembe giymek fikrinin olduğu başka bir gün olan Zorbalıkla Mücadele günü ile de ilişkilendirildi. Birleşmiş Milletler bunun 4 Mayıs’ta olması gerektiğine dair bir açıklama yaparken, birçok ülkede hala Şubat ayında kutlama yapılıyor.

Dünya zorbalığı durdurma günü
Dünya zorbalığı durdurma günü

Dünya Zorbalığı Durdurma Günü Nasıl Kutlanır?

Bu günde gemiye binmek ve bağlantı kurmak çok kolay ve her şey pembe giymekle başlıyor! İşte bu önemli günü kutlamanın yolları için başka fikirler:

Pembe Bir Şey Giyin

Güne, özellikle erkek vücutlu kişiler için favori pembe bir giysi seçip giyerek başlayın. İster sadece pembe bir tişört, ister pembe bir polo tişört, isterse tamamen pembeden yapılmış bir hayvanat bahçesi takımı olsun, giyin! Dışarı çıkın ve nerede bulunursa bulunsun bağnazlığa karşı durun, suçluların çağrılarının cevapsız kalmayacağını bilmelerini sağlayın.

Çocuklara Zorbalığın Ne demek Olduğunu Öğretin

Çocuklar (ve ebeveynler!) zorbalık konusunda ne kadar eğitimli ve bilgili olursa, ister kendileri için ister başka biri için olsun, tepki vermek ve ayağa kalkmak için o kadar donanımlı olacaklardır. Aileleri zorbalık konusunda aydınlatmaya ve eğitmeye yardımcı olacak kaynaklar sağlayan çeşitli kuruluşlar oluşturulmuştur.

Zorbalık Durumunda Yardım Edin

Bu sadece Dünya zorbalığı durdurma günü için değil, her gün için bir hayat dersidir. Birinin zorbalığa uğradığını veya taciz edildiğini gören veya buna tanık olanlar, mutlaka onlara doğru yürümeli ve onlara yardım etmelidir. Dünyada yalnız olduklarına inanmalarına izin vermeyin. Dünya zorbalığı durdurma günü, özellikle azınlıklara ve LGBTQ topluluğuna karşı taciz ve zorbalığın adaletsizliğine karşı durma günüdür.

Geçmişte zorbalığa uğrayanlar, birinin ayağa kalkıp destek sunmaya çalışmasının ne kadar önemli olabileceğini bilir. Dünya zorbalığı durdurma gününde basit bir gardırop seçimiyle herkes için ayağa kalkmak mümkün.

Dünya zorbalığı durdurma günü
Dünya zorbalığı durdurma günü

Dünya Zorbalığı Durdurma Gününü Duyurun

Dünya zorbalığı durdurma günü hala oldukça yeni bir olay olduğundan ve henüz haberi olmayan çocukları etkilediğinden, bu zorbalıkla mücadele çabalarını herkese anlatmak için harika bir gün. Arkadaşlarınıza Dünya zorbalığı durdurma gününü önceden anlatın ve ardından ne giyeceğinize ve günü nasıl onurlandıracağınıza dair planlar yapın. Pembe giyen arkadaşlarınızın bir öz çekimini veya fotoğrafını çekin ve bunu herkese duyurmak için çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşın.

Dünya Zorbalığı Durdurma Günü Partisi Verin

Okul öğretmenleri ve veliler, Dünya zorbalığı durdurma günü kutlamalarında öğrencilerin bir parti vermelerine izin vererek desteklerini gösterebilirler. Bu, bugün pek çok çocuğun karşılaştığı mücadeleleri ortadan kaldırmak için çalışmaya herkesi dahil etmek için ideal bir gün. Herkesin günü desteklemek için pembe bir gömlek giymesini, parti odasını pembe balonlar ve flamalarla dekore etmesini ve hatta pembe renkli yiyecekler servis etmesini sağlayın.

Yukarıda listelenen zorbalıkla mücadele kaynaklarından bazıları tarafından hazırlanan bir belgesel veya video izlemek harika bir aktivite olacaktır. Veya çocukların yalnızca pembe olan sanat malzemelerini kullanarak benzersiz sanat eserleri yaratmasını sağlayın, ardından bunları herkesin keyif alabileceği havalı bir zorbalık karşıtı sanat gösterisinde sergileyin.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Zorbalığı Durdurma Günü / Dünya Pembe Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!