16 Ekim Dünya Gıda Günü

Dünya Gıda Günü
Dünya Gıda Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Gıda Günü, yalnızca kendimizi şımartma ayrıcalığına sahip olduğumuz harika yiyecekleri kutlamakla ilgili değil, aynı zamanda böyle bir ayrıcalığa sahip olmayan insanları bilinçlendirmekle ilgilidir. Dünyanın çeşitli yerlerinde gıdaya ulaşmakta zorluk çeken ve açlıkla mücadele eden insanlar bulunmaktadır. Açlık, bazı ülkelerde büyük bir problem ve bu problemi çözebilmek için daha fazlasını yapmalıyız. Nüfusun büyük bir bölümünün dilediği her türlü yemeği istediği zaman yiyebildiği, diğerlerinin ise sofraya yemek koymakta zorlandığı bir dünyada yaşıyor olmamız gerçekten oldukça hüzünlü.

Dünya Gıda Günü aynı zamanda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu gıdalar ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili farkındalık oluşturmayı da içerir. Son zamanlarda, vücudumuz için hangi yiyeceklerin iyi ve kötü olduğu konusunda bilincimiz arttı, ancak henüz tam olarak anlaşılmış olduğu söylenemez. Dünya Gıda Günü bizi bu alanda daha çok bilinçlendirmek için eğitim fırsatları sunuyor.

Dünya Gıda Günü
Gıda ve Sağlık

Dünya Gıda Günü Tarihi

Dünya Gıda Günü fikri ilk kez 1945’te ortaya atıldı. Dünya Gıda Günü’nün belirlenmesinin nedeni Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün kuruluşunu kutlamaktı.

Bu günün kutladığı temel ilke, özellikle kriz zamanlarında tüm dünyada gıda güvenliğinin geliştirilmesidir. BM tarafından Gıda ve Tarım Örgütü’nün kurulması, bu değerli hedefin ileriye taşınmasında büyük rol oynamıştır. Her yıl kutlanması, bu organizasyonun öneminin bir göstergesi olarak hizmet ediyor ve herkes için bol miktarda gıda olmasını sağlamak için dünya çapında hükümetler tarafından uygulanacak başarılı tarım politikalarına yönelik hayati ihtiyaç konusunda farkındalığı artırmaya yardımcı oluyor.

Son yıllarda, balıkçı toplulukları, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik dâhil olmak üzere gıda güvenliği ve tarımın farklı yönlerine odaklanmak için yıllık kutlama gününü kullandı.

Dünya Gıda Günü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından kurulmuş olmasına rağmen, dünya çapında birçok farklı kuruluş bu günü kutlamaktadır. Buna Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu ve Dünya Gıda Programı dâhildir.

Dünya Gıda Günü
Gıda ve Sağlık

Dünya Gıda Gününde neler yapılabilir?

Dünya Gıda Günü’nde gerçekleşen bir dizi farklı etkinlik var, bu nedenle bölgenizde olup biten bir şey olup olmadığını görmek için ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Buna konserler ve yarışmalar kültürel performanslar, sergiler, açlık yürüyüşleri ve maratonlar gibi pek çok etkinlik dâhildir. Pek çok büyük etkinlik gerçekleşirken, size çekici gelen bir şey bulmanız kaçınılmaz.

Dünya Gıda Günü‘nü kutlamanın en iyi yollarından biri, ona en çok ihtiyacı olan insanlara yiyecek vermektir. İnternette hızlı bir arama yaparsanız, size en yakın aşevini bulabilirsiniz. Çoğu aşevi ihtiyaç sahipleri için yiyecek veya para bağışını kabul eder. Tipik bir gıda kolisi içinde yer alan gıda türleri arasında bisküvi, konserve meyve, çay, kahve, konserve sebzeler, konserve et, fasulye, makarna ve pirinç bulunur. Ayrıca aşevlerinde gönüllü çalışabileceğiniz projelerde de yer alabilirsiniz.

Tabii ki, dünyanın her yerinde açlıkla mücadele edildiği için yardıma ihtiyacı olan ülkeler bulunmaktadır. Kenya bunlardan birdir. Kenya gibi ülkelerde temel gıdaların fiyatları hızla arttı ve bu da çok sayıda çocuğun aç kalmasına neden oldu. Dışarıda, ona en çok ihtiyacı olan ailelerin ve çocukların hayatlarını değiştirmek için çok çalışan ve hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları yiyeceğe sahip olmalarını sağlayan birçok farklı hayır kurumu var. Dünya Gıda Günü’nde bu hayır kurumlarından birine bağış yapabilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin Dünya Gıda Günü’nü onurlandırmak için gerçekleştirdiği konferanslar ve farklı etkinlikler bulunmaktadır. Bunlara katılım göstererek yapılacak şeyler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Iowa Açlık Zirvesi, 2007’den beri Dünya Gıda Günü’nde veya bu tarihe yakın bir tarihte düzenlenmektedir. Küba’da, Dünya Gıda Günü ile ilgili kampanyalar yürütülmekte ve sağlıklı tarım ile ilgili farkındalık yaratmak için yapılan çalışmalar desteklemektedir.

Moğolistan’da bu tarihte Gıda Güvenliği konferansı düzenlemeyi gelenek haline getirdiler. Bu etkinlik, düzenlemeler ve politikalar geliştirmek için araştırmaları teşvik etmenin yanı sıra araştırmacıların ve bilim adamlarının ülkenin gıda güvenliğine katkılarına değer vermekle ilgilidir.

Birçok ülke de bu günü, toplumlarında ona en çok ihtiyacı olan insanları desteklemek için kullanıyor. Örneğin, Filipinler’de, çalışmaların çoğu, yoksul kentli ailelere yiyecek hediyelerini artırmaya odaklanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
16 Ekim Dünya Gıda Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!