22 Ekim Caps Lock Günü

Caps Lock Günü
Caps Lock Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilgisayar klavyelerindeki Caps Lock tuşu, Shift tuşuna basmanın getirdiği dayanılmaz yazım sancısına son vermek için geliştirildi. Ve artık 22 Ekim Caps Lock Günü olarak kutlanmaktadır.

 Shift tuşu, 1878’den beri kullanılan Shift tuşunun değiştirilmiş bir versiyonudur. 1984 Yılında IBM tarafından geliştirilen Shift tuşunun geliştirilmesindeki ana faktör, daktiloda kullanılan Shift tuşuna basılmasıydı. Elektronik daktilocular serçe parmaklarını büyük harfin altında tuttukları için hareketleri kısıtlandı ve yazmak zorlaştı.

 Zaman içinde çok değişen anahtarın günümüzde en modern versiyonu kullanılmaktadır. Herhangi bir Büyük Harf açık veya kapalı uyarı ışıklarından bir tuşun etkinleştirilip etkinleştirilmediğini anlayabilirsiniz.

 Shift daha sonra Capital‘e dönüştü. Değişikliği ilk olarak 1878’de Remington No. 2 klavyeleri ile kullanılmaya başlandı.

1914’te Remington Junior klavyesindeki shift kilidi, Shift Lock olarak yeniden adlandırıldı. Shift Lock, bugün kullanılan Shift Lock ile aynı işleve sahip bir tuştu. Bu tuş, kalıcı tutma sorununu ortadan kaldırarak Shift komutunu iyileştirdi. 1973’te ilk modern bilgisayar olarak kabul edilen Xerox Alto bilgisayarı, Shift tuşundan tamamen ayrı olarak Caps Lock tuşunu kullanıyordu. Klavyede Shift’e ek olarak bir de tuş vardı. 1984’te IBM, bugün hala kullanılan Lock tuşunun adını Caps Lock olarak değiştirdi.

 Büyük Harf Kilidi, büyük harfleri etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir anahtardır. Sisteme girerken bir sonraki kelimeye büyük harfle başlamak istiyorsanız bu tuşa basmanız yeterlidir. Soldaki klavyenin ortasında bulunur. Bilgisayarlardaki ve diğer aygıtlardaki klavyeler yalnızca büyük harfleri görüntüler. Kullanıcılar, büyük veya küçük harf karakterleri oluşturmak için Caps tuşunu kullanmalıdır. Shift tuşu, klavyede TAB tuşunun hemen altında bulunur ve genellikle açık veya kapalı olduğunda kullanıcıyı bilgilendiren bir LED tarafından desteklenir. Gösterge yanıyorsa Büyük Harf yanar, yanmıyorsa Büyük Harf söner

 Büyük Harf Tuşu açıkken klavyedeki tüm harfler büyük yazılır. Büyük harf tuşu kapalıyken büyük harf tuşuna yazabileceğimiz yazı “BU”, “bu” olur. Bir bilgisayarda Shift tuşunun temel amacı, yalnızca büyük veya küçük harfleri değiştirmektir. Yani bir kelimenin sadece bir harfini yazmanız gerekiyorsa, Shift tuşuna bastıktan sonra herhangi bir tuşa basabilir ve o harfi büyük harflerle doğrudan bilgisayara yazdırabilirsiniz.

Caps Lock Günü
Caps Lock Günü

Bilgisayarda Shift açıkken shift tuşuna basılı tutarak da bu işlemi tersine çevirebilir ve basılı tuttuğunuz sürece küçük harfleri girebilirsiniz.

 Her durumda, belgenin profesyonel bir görünüm için büyük harf veya büyük harf kullanımı zorunludur. Parolanızı girerken Shift düğmesini tıklamayı kaç kez unuttuğunuzu bir düşünün. Öyleyse neden Caps lock gününü kutlamıyoruz? Shift düğmesine basın ve bu eğlenceli tatili kutlayın.

Bazen bu büyük harfler gereksiz kullanımlarıyla öfke, hiddet ve bağırmalara neden olur. Bir gün, insanları çevrimiçi iletişim kurarken Cap Lock kullanmaya teşvik edebilir veya caydırabilir. Kapak saati tuşu, hava durumu ızgarası gibi belirli belgeleri girmeniz gerektiğinde kullanılır. Önemli kelimeleri büyük harflerle söylemek istediğinizde bu tuş çok kullanışlıdır. Kısaltmalar, iş unvanları büyük harflere ihtiyaç duyar.

 Caps Tuşu klavyemizin ana öğelerinden biridir. Büyük küçük harf arasında geçiş yapmamızı sağlar gibi bir şey söylemeye gerek yok. Çünkü hemen hemen hepimiz her gün bilgisayar başında saatler geçiriyoruz ve Caps Lock’u çokça kullanıyoruz.

Caps Lock Günü Nasıl Kutlanır?

 Bugün, Caps Lock’u her zamankinden daha fazla kullanabiliriz. Çünkü Caps Lock Günü, her 28 Haziran ve 22 Ekim’de kutlanıyor. Bugün, teknisyenler her zaman Shift Tuşu ile mesajlaşıyor ve sosyal ağlarda sohbet ederken birine bağırıyormuş gibi her zaman büyük harfleri tercih ediyor.

 Çok önemli bir anlamı var mı, yok yok. Ancak, günün 2000 yılından beri kutlandığı ve 2000 yılında Metalfilter (topluluk ağı) kullanıcısı Derek Arnold tarafından oluşturulduğu belirtilmelidir.

Önemli tarih ve günler ile ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
22 Ekim Caps Lock Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!