4 Şubat Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü
Dünya Kanser Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde artık kanserle direkt ya da dolaylı olarak karşılaşmamış birisine denk gelmek oldukça zor. Dünya Kanser Günü, bu korkunç hastalıkla savaşanları ve hastalık sebebiyle yaşamını kaybedenleri onurlandırmayı umuyor. Bu benzersiz anma ve istikrar günü, insanların kanser ile ilgili daha çok bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmayı ve bir gün toplumda kanserden etkilenmeyen insanların sayısının artması için onları harekete geçmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Çeşitli kanser çeşitleri olsa da, hastalık genellikle hücre mutasyonları ve tümör adı verilen kitle büyümelerine yol açmasıyla ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde kanserli büyümeler yayılmaya ve bedenin başka bölgelerine bulaşmaya başlayabilir.

Kanserin oldukça ciddi ve süregelen bir sağlık problemi olduğu aşikârdır. Dünya çapında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci önde gelen ölüm nedenidir. Özellikle sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı toplulukları etkiler. Yine de Dünya Kanser Günü gibi organizasyonlar bize soruşturma, engelleme, erken tespit ve tedavideki ilerlemelerin umudu artırdığını bizlere hatırlatıyor.

Dünya Kanser Günü
Dünya Kanser Günü

Kanserlerin üçte birinden çoğu vücuda zarar vermeden önlenebilir ve üçte biri, vaktinde tespit edilip doğru bir şekilde tedavi edildiği sürece tedavi edilebilir. Yaş ve kalıtsal gibi birtakım risk faktörleri kontrolümüz dışında olsa da, kendi davranışlarımızın ve yaşam tipi seçimlerimizin çoğunun kanser riskimizi mühim ölçüde azaltabileceğini bilmek önemlidir. Sigarayı bırakmak, alkol alımını kısmak, yeterli güneş kremi yapmak ya da hayatta aktif kalmak, egzersizleri ihmal etmemek olsun, sağlığımızı güvenliğini sağlamak için harekete geçebileceğimiz türlü yollar vardır.

Tedavi söz hususu olduğunda, tıp bilimindeki ilerlemeler insanlara gittikçe daha çok yardım ediyor. Papilloma Virüsü (HPV) aşısı gibi aşılar, insanları belli kanser çeşitlerine karşı korumaya yardım eder ve cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi gibi türlü tedavi çeşitleri mevcuttur. Bu sebeple, global kanser incelemelerine ve bakımına destek olmak, bu hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olmak için çok önemlidir.

Dünya Kanser Gününün Tarihi Nasıl Belirlendi?

Uluslararası Kanser Kontrol Birliği’nin (UICC) düzenlediği Dünya Kanser Günü, bu çağın eski hastalığına ışık tutmayı hedefleyen epey yeni bir tarih. İlk olarak 2000 senesinde Paris’te Yeni Milenyum için Kansere Karşı Dünya Zirvesi’nde başladı. Bu gün “Paris Şartı” ile kabul edildi. Şart, kanserin önlenmesi ve tedavisine dair incelemeleri teşvik etmek, farkındalığı çoğaltmak ve hastalara yayılan hizmetlerde farklılık meydana getirmek de girmek üzere pek çok hedefle oluşturulmuştur. Kurucular, çoğalan farkındalık ve bilginin tüm dünyayı kanserle mücadeleye yardımcı olmak için harekete geçireceğini biliyorlardı. Bu yaklaşımla Dünya Kanser Günü oluşturuldu.

Etkinlik, teşhis ve tedavi de içinde olmak üzere tıbbi bakıma uyumlu ulaşım sağlama gereksiniminin beraberinde toplu bir yaklaşıma özellikle odaklanmaktadır. Dünya Kanser Günü pozitif eylemleri içerir ve bu nedenle bir esin ve ümit günüdür.

Dünya Kanser Günü
Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü’nde Neler Yapılabilir?

Dünya Kanser Günü, Türkiye ve türlü ülkelerin hükümetleri ile birlikte dünya genelinde kutlanmaktadır. Birçok kent, meşhur sembol yapıları ve yerleri turuncu ve mavi Dünya Kanser Günü renkleriyle aydınlatarak hastalığa ve önemine dikkat çekiyor, farkındalık yaratmaya destek oluyor.

Bu gün için neler yapabileceğinizi merak ediyor musunuz? Kendinizi ve çevrenizdekileri eğiterek Dünya Kanser Günü’nü onurlandırabilirsiniz. Dünya Kanser Günü, her sene insanları dâhil olmaya teşvik eden kendi kampanyasını yürütür. Dünya Kanser Günü’nü tarayıcılarda aratarak daha çok bilgi edinin ve bütün cevaplar önünüzde olacak. Birçok ülkedeki kanser toplumları dahi bol miktarda kaynağa ulaşabilirsiniz.

Dünya Kanser Günü‘nün esas amaçlarından biri, hastalığı çevreleyen endişenin ele alınmasına yardımcı olmaktır. Başkalarıyla kanser ve kanserle alakalı kişisel deneyimleriniz ile ilgili konuşmak, kaygı ve sorun hislerini azaltmaya ve bir birlik ve beraberlik duygusu yaratmaya yardım edebilir. Çevrimiçi forumlar gibi tartışma gruplarına katılabilir ya da arkadaşlarınız ve ailenizle bu etkinliği gerçekleştirmek için vakit ayırabilirsiniz.

Bu vesileyle bir kanser farkındalık ve yardım kuruluşlarına bağış yapabilir ya da gönüllü yardım hizmetlerine katılabilirsiniz. Yeterince araştırırsanız çevrenizde, soruşturma, eğitim ve bakım için para toplamaya yardımcı olmak için katılabileceğiniz pek çok etkinlik bulabilirsiniz. Aslında yalnızca bu gün değil bütün sene süresince katılabileceğiniz etkinlikler var.

Bir okulda veya kuruluşta bir faaliyete önderlik edecek konumda mısınız? Öyleyse Dünya Kanser Günü internet sitesindeki insanlara ulaşabilirsiniz. Orada, yardımcı olabileceğiniz kuruluşlar için posterler ve haberleşme verileri bulacaksınız. Grubunuzla yapabileceğiniz aktiviteler için birtakım fikirler dahi var. Bu şekilde, ister sevdiğiniz birinin onuruna, ister kendi savaşınız için olsun, kanserin bundan sonra hayatımızda olmadığı bir gelecek için adım atabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
4 Şubat Dünya Kanser Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!