17 Temmuz Dünya Emoji Günü

Dünya Emoji Günü
Dünya Emoji Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emojiler, internetin başlangıcından beri yazılı ortamda duyguları iletmek için kullanılmaktadır. Dünya Emoji Günü, bu duygusal ifadelerin tarihini kutluyor ve sizi olağanüstü duygusal olmaya teşvik ediyor. Sonuçta, mesaj yazarken nasıl hissettiğini birilerine bildirmek her zaman güzel ve eğlencelidir. Emoji, tarihin en hızlı büyüyen dilidir.  Sadece Facebook Messenger’da her gün beş milyar emoji gönderiliyor. İnternet teknolojisi ilerledikçe, emojinin kullanımı da arttı. Hepimiz onları kullandık ve gelecekleri için heyecanlıyız.

Emoji Günü’nün Tarihi

Emoji günü, Japon cep telefonlarının eski günlerinde ortaya çıkan ve duygunun metinsel bir ifadesi olan emojinin bir kutlaması olarak ortaya çıktı. Oradan, bu piktografik duygu gösterileri dünya çapında kullanım için patladı. “Emoji” kelimesi Japonca e (resim) ve moji (karakter) kelimelerinden türetilmiştir.

NTT DoCoMo, au ve Vodafone gibi şirketler ilk olarak grafik karakterleri yarattı. Sonunda, 2000 yılında, dünyaya 1000’den fazla gülen yüz grafiğinden oluşan bir kitaplık çıktı ve o zamandan beri sürekli olarak geliştirildi. Artık emojiler akla gelebilecek her cihazda ve sürekli büyüyen stil temaları ve karakter listesinde bulunabilir. Kendinizi ifade etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

17 Temmuz, takvim emojisinde işaretli olan tarihtir. Bu nedenle Dünya Emoji Günü olarak 17 Temmuz seçilmiştir. Her emojinin kodu aynıdır, ancak örneğin Twitter veya Facebook gibi farklı platformlar emojilerini farklı şekillerde tasarlar.  Emojipedia, Dünya Emoji Günü’nün hangi gün düzenleneceğine karar verirken, yalnızca Apple 17 Temmuz tarihli bir takvim emojisi kullanıyordu.  Bu yüzden emojileri 17 Temmuz’da da kutlamaya karar verdiler. 

Dünya Emoji Günü
Dünya Emoji Günü

Apple bu tarihi seçti çünkü bu tarih, Apple’ın 2002’de Mac için iCal takvim özelliğini kullanıma sunduğu tarihti. Şimdi, diğer platformlar takvim emojilerine tarih eklediler.  Facebook Messenger, 9 Ağustos çıkış tarihini kullanır.  Twitter’ın takvim emojisi 21 Mart’ı gösteriyor çünkü bu, Twitter’ın şirketini kurduğu tarihtir. 

Dünya Emoji Gününün bir marşı bile vardır. Komik, değil mi, tarih nasıl tekerrür ediyor? Uzun zaman önce dünya, alfabetik diller geliştirilmeden önce resimlerle iletişim kurardı ve şimdi modern çağda onları tekrar kullanmaya başladık. Tabii ki, şimdi teknolojik olarak çok daha geliştiler ve kendi başlarına hareket ediyorlar. Ancak yine de nasıl hissettiğinizi paylaşmanın ve insanları güldürmenin harika bir yolu.

Emoji Gününde Neler Yapılabilir?

Emoji gününü kutlamak eğlencelidir ve yaratıcılık için sınırsız fırsatlar sunar. Bugün mevcut olan geniş emoji yelpazesiyle, tek bir kelime kullanmadan tüm hikâyeleri resimli olarak anlatabilirsiniz. Arkadaşınız veya arkadaşlarınızla yapabileceğiniz tüm hareketli görüntüleri kullanarak Emoji Günü’nü kutlayın, twitter’da tweetleyin, Facebook’ta yayınlayın, mesajlaşma programınızda kısa mesaj gönderin ve genellikle dünyayı emoji olan harika, şaşırtıcı, aptal görüntülerle doldurun.

Dünya Emoji gününü kutlamak için emoji kullanarak birine mesaj göndermek istiyorsanız, altı farklı yükselen el emojisi, beş parti emojisi ve iki tür havai fişek dâhil olmak üzere seçebileceğiniz pek çok emoji var.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
17 Temmuz Dünya Emoji Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!