27 Nisan Dünya Rehber Köpekler Günü

Dünya Rehber Köpekler Günü
Dünya Rehber Köpekler Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rehber köpekler, sahipleri için çok şey yapar. Sadece gün boyunca sahiplerine rehberlik etmekle kalmaz, aynı zamanda onları zarardan korur, görevlerinde yardımcı olur ve başka hiçbir şeye benzemeyen tutarlı duygusal destek sağlarlar. Ve Dünya Rehber Köpekler Günü, başkalarının yaptıkları sıkı çalışma için takdir göstermelerine yardımcı olmayı amaçlar. Rehber köpek eğitmenleri, bu sadık ortakların bu becerileri geliştirmelerine yardımcı olmak için çok çalışıyor. Bu köpekler birçok kişi tarafından dünyayı sahipleri ve aileleri için daha iyi bir yer haline getiren bir sevinç olarak görülüyor.

Dünya Rehber Köpekler Günü Tarihi

Kılavuz köpeklerin MS 79’dan beri var olduğu tahmin ediliyor. Bu gerçek, İtalya’nın Pompeii kentinde yapılan kazılarda körlere yardım etmek için kullanılan rehber köpeklerin resimlerinin ortaya çıkmasıyla keşfedildi.

Rehber köpekler, antik Çin ve ortaçağ Avrupa gibi yüzyıllar boyunca çeşitli ülkelerde kullanılmıştır. 1700’ler ve 1800’ler boyunca, tarihçiler ve antropologlar, çocukların tekerlemeleri ve hikâyeleri aracılığıyla rehber köpeklerin daha fazla gözlemiyle karşılaşmış görünüyorlar.

Ancak, daha önceki zamanlarda kullanılmış olmalarına rağmen, 1800’lerin ortalarına kadar, rehber köpekleri tanıyan ilk yasalardan bazıları ortaya çıkmaya başladı. 1838’de İngiliz Parlamentosu “çoban köpekleri” ve “körler tarafından rehber olarak tutulanlar” için lisans ücretlerinden muaf tutulduğunda, böyle bir faaliyet kaydedildi. Bu tür yasalar, işlerinde veya engelli olmalarına yardımcı olan köpekleri tutanları teşvik eder.

Dünya Rehber Köpekler Günü
Dünya Rehber Köpekler Günü

1900’lerin başında körler için rehber köpeklerin organize eğitimi başladı ve 1934’te Birleşik Krallık ‘ta Körler için Rehber Köpekler Derneği kuruldu.

İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşayan insanlar, bu tür yardım köpeklerinin özellikle savaşın ortasında kimyasal yaralanmalar nedeniyle görme yetilerini kaybeden gaziler için yaygın olarak kullanıldığını gördüler. Ve topluluklar rehber köpekler konusunda çok ilerleme kaydetmiş olsa da, birçok insan bunun ADA’nın (Engelli Amerikalılar Yasası) ihtiyacı olan engelliler için yasal kuralların oluşturulmasına yardımcı olduğu 2010 yılına kadar olmadığının farkında değil.

Dünya Rehber Köpekler Günü, bu hizmet köpeklerinin her yerde görme engelli insanlara sağladığı çalışmaları onurlandırıyor. Bu köpekler, bir alanda kör bir kişiyi yönlendirmek, bir hobiye yardımcı olmak, düşen eşyaları toplamak, hizmet sırasında duygusal rahatlık sağlamak ve çok daha fazlasını içeren becerilere sahiptir. Bu nedenle rehber köpekler, sahip olunabilecek en iyi hizmet köpeklerinden bazılarıdır.

Dünya Rehber Köpekler Günü Nasıl Kutlanır?

Dünya Rehber Köpekler Günü, rehber köpekleri eğiten ve onlardan yararlanan topluluğu desteklemek için günü gözlemlemek ve kutlamak için birçok fırsat sunar. Günü kutlamak ve tadını çıkarmak için bu fikirlerden bazılarını deneyin:

Rehber Köpekler Hakkında Bilgi Edinin

İnsanlar, eğitmenlerin bu köpekleri nasıl eğittiğini öğrenerek ve eğitmenlerine destek göstererek Dünya Rehber Köpekler Günü’nü kutlarlar. Rehber köpekleri desteklemek ister misiniz? ADA’nın rehber köpekler hakkında neler söylediğini ve onları halka açık alanlarda hangi kuralların çevrelediğini öğrenerek başlayın. Kendinizi bu köpekler hakkında eğitmek, özellikle engelli olanlar için kazaları ve yanlış anlamaları önlemeye yardımcı olabilir.

İşte bu günü kutlamayı daha da eğlenceli hale getirecek Rehber Köpekler hakkında bazı ilginç gerçekler:

  • En yaygın rehber köpek ırkları Alman Çoban, Golden Retriever ve Labrador Retriever’dır. Bazen kanişler bile kullanılır.
  • Eğitim ve sosyalleşme rehber köpekleri, çok genç yavruyken, genellikle yavrular yaklaşık 8 haftaya ulaştığında başlar. Bazı kuruluşların kendi üreme tesisleri bile vardır.
  • Çalışan bir rehber köpeği sevmeyin! Rehber köpekler koşumlarındayken iştedirler ve insanlar onları sevmeye çalışırsa dikkatleri dağılabilir.
Dünya Rehber Köpekler Günü
Dünya Rehber Köpekler Günü

Eski Bir Rehber Köpek Sahiplenin

Dünya Rehber Köpekler Günü‘nü kutlamanın harika bir yolu, eğitimden geçemeyen köpekleri evlat edinerek desteklemeyi düşünmektir. Bu, kendi rehber köpeğe ihtiyacı olmayan ancak yine de eğitimini tamamlayamamış bir köpeği sahiplenmek ve onlara yeni bir yuva vermek isteyen kişiler için bile mümkündür.

Bazen köpekler eğitim programına girerler ve tam teşekküllü bir rehber köpek olmak için programdan tam olarak geçemezler. Bunlar genellikle küçük bir zorluk çeken nazik köpeklerdir, ancak mükemmel, iyi eğitimli bir aile hayvanı olurlar.

Rehber Köpek Kuruluşuna Bağış Yapın

Yerel bir rehber köpek eğitim organizasyonuna para bağışlayın.

Aileniz ve Arkadaşlarınızla Paylaşın

Bu günün tadını çıkarmanın ve kutlamanın harika bir yolu, bu tatili iş arkadaşları ve aile üyeleriyle paylaşmak ve bu harika köpeklere destek göstermektir. Farkındalık yaratmak için biraz zaman ayırın, böylece diğer insanlar da bu günün ne kadar önemli olduğunu bilsin ve aynı zamanda destekleyici olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
27 Nisan Dünya Rehber Köpekler Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!