20 Mart Mutluluk Günü

Mutluluk Günü
Mutluluk Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kişisel düzeyde mutluluk, herhangi bir günü daha iyi hale getirebilir ve hayatınıza büyük değer katabilir. Peki ya mutluluğa uluslararası ölçekte değer veriliyorsa? Bu, ekonominin çalışma şeklini veya toplumların işleyişini nasıl değiştirirdi? Mutluluk Günü, tüm dünyada mutluluğu kutlamayı, insanları büyük ya da küçük pozitifliği yaymaya ve her ulusu da vatandaşlarının mutluluğuna öncelik vermeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

İnsan yaşamının en önemli arayışlarından biri olarak, mutluluk konusunda binlerce yıldır bitmeyen felsefe ve tartışmaların olması şaşırtıcı değil.

Örneğin, Antik Yunan filozofu Aristoteles, insanların kendi içinde aradığı tek şeyin mutluluk olduğunu savundu. Diğer tüm istek ve arzularımız nihayetinde mutluluğumuza katkıda bulunurken, mutluluğun kendisi nihai hedef olduğunu nitelendirdi. 18. ve 19. yüzyıllarda Jeremy Bentham ve John Stuart Mill gibi pragmatistler, erdemli eylemleri mutluluğu en üst düzeye çıkaran ve acıyı azaltan eylemler olarak gören bir etik teori geliştirdiler.

Mutluluk, sürdürülebilir kalkınmayı ön plana çıkaracak, yoksullukla mücadele edecek ve kişisel ve sosyal refahı artıracak şekilde özellikle ekonomik büyümeye daha adil ve dengeli bir yaklaşım getirebilir. Buna güzel bir örnek, 1990’larda Gayri Safi Milli Hasıla yerine Gayri Safi Milli Mutluluk fikrini benimseyen ve ekonomik büyümeyle ilgili tüm kararlarda vatandaşlarının mutluluğunu ön planda tutan Doğu Asya ülkesi Bhutan’dır.

Mutluluk Günü
Mutluluk Günü

Mutluluk Gününün Tarihi

Mutluluk Günü, yaratılışıyla ilgili gerçekten küresel bir tarihe sahiptir. 2011 yılında, fikir Birleşmiş Milletlere danışman Jayme Illien tarafından tanıtıldı. Illien ayrıca, kapitalizm yerine ‘mutluluk’a odaklanarak ulusların ekonomik büyümeye yaklaşım biçimini değiştirmeyi amaçlayan Birleşmiş Milletler Yeni Ekonomik Paradigma projesini ve ‘mutluluk’ projesini kurdu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu öneriyi kabul etti ve resmi olarak Temmuz 2012’de Mutluluk Günü’nü kurdu ve bu vesileyle ilk kez 2013’te gözlemlendi. Kutlama, mutluluğun her yerde insanlar için ne kadar önemli ve arzu edilir olduğunu ve bunun ne kadar önemli olduğunu kabul ediyor.

Mutluluk Günü, Mutluluk için Eylem ve Birleşmiş Milletler dâhil olmak üzere çeşitli kuruluşlar tarafından kutlanır ve ev sahipliği yapar. Bu kurumlar web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla insanlar kendilerini neyin mutlu ettiği, mutluluğunun çevrelerine nasıl katkı sağladığı ve daha iyi bir geleceğe nasıl yol açabileceği konusunda ilham verici hikâyeler paylaşabiliyor.

Mutluluk ne demek?

Mutluluk, tanımlanması zor bir kavram olabilir, ancak genel olarak iki temel alanı kapsar: Şu anda nasıl hissettiğimiz ve genel olarak hayatımızdan ne kadar memnun olduğumuz. Bu nedenle mutluluk, neşe veya öfori gibi ani bir yoğun duygu patlamasından çok daha sakin ve istikrarlı bir memnuniyet duygusuna kadar değişebilir.

Gerçek mutluluğa ulaşmak için bu iki yönün göreceli önemi hakkında bazı tartışmalar var ve birçoğu uzun vadeli yaşam kalitesinin kısa vadeli duygusal yükseklerden daha önemli olduğunu savunuyor. Gerçekten de, Antik Yunanlılar eudaimonia (“mutluluk” veya “gelişme”) kavramına inanıyorlardı. Eudaimonia altında, mutluluk, bireylerin toplumdaki rollerini en iyi şekilde yerine getirdikleri süregelen bir faaliyet veya süreç olan erdem ve mükemmellik ile ilişkilendirildi.

Diğer çeşitli kültürler de mutluluğu kolektif bir başarı, topluluğun birlikte çalışması gereken bir şey olarak gördü. Daha yakın zamanlarda ve özellikle Batı’da odak, memnuniyet kaynağı olarak bireysel psikolojimize ve refahımıza çevrildi.

Mutluluk Günü
Mutluluk Günü

Mutluluk Günü nasıl kutlanır?

Sizi mutlu eden şeyleri paylaşarak Mutluluk Günü’nü kutlayın. Minnettar olmamız gereken her şeyi, küçük şeyleri bile fark etmek ve takdir etmek için zaman ayırmak, ruh halimizi yükseltebilir ve hayattan daha memnun hissetmemize yardımcı olabilir. Ve bunu düzenli bir alışkanlık haline getirmeyi düşünün, örneğin bir şükür günlüğü yazmaya başlayabilirsiniz.

Kaliteli ilişkiler mutluluğumuzun anahtarıdır, bu yüzden sevdiklerinizle zaman geçirin ve zorlu bir süreçten geçen ilişkileri yeniden kurmaya çalışın. Daha iyi bir yaşam kalitesi için başka bir basit ipucu daha fazla uyku almaktır. Erken yatın ve huzurlu bir uyku çekin.

Mutluluk için Eylem gibi organizasyonlar, sizi daha büyük bir mutluluğa doğru bir yolculuğa çıkarabilecek çok sayıda harika kaynak sağlar. Bunlara, her ikisi de hayatınıza daha fazla pozitifliği ve farkındalığı nasıl dâhil edeceğiniz konusunda günlük ipuçları veren aylık eylem takvimleri ve bir uygulama gibi şeyler dâhildir. Ayrıca mutluluğun çeşitli anahtarlarını detaylandıran çok çeşitli kendi kendine yardım makaleleri ve kitaplar mevcuttur.

Bunlar, kişisel refahınızı arttırmanın harika yolları olsa da, mutluluk aynı zamanda içinde yaşadığımız gruplara ve toplumlara yaptığımız katkılardan da gelir, öyleyse neden bu araçları ve kaynakları arkadaşlarınız, aileniz, meslektaşlarınız ve toplumla paylaşmıyorsunuz?

Harekete geçmek ve daha mutlu yaşam tarzları elde etmek için birbirinizi desteklemek için benzer düşünen insanlarla düzenli olarak buluşarak adım adım bir program deneyin. Ayrıca, iyi işleri teşvik eden, seçtiğiniz bir hayır kurumuna bağışta bulunabilir veya gönüllü olabilirsiniz.

Başkalarına ulaşmanın bir başka yolu da sosyal medyadır. Faaliyetlerimizi ve getirdikleri mutluluğu saniyeler içinde tüm dünyaya paylaşmamıza ve yaymamıza izin verdiği için bu gün için özellikle güçlü bir araçtır.

Ayrıca, her yıl Mutluluk Günü’nde yayınlanan ve dünyanın dört bir yanındaki şehirleri ve ülkeleri mutluluk seviyelerine göre sıralayan Dünya Mutluluk Raporu’na da göz atın.

Mutluluk Günü’nü nasıl kutlarsanız kutlayın, yüzünüze bir gülümseme getireceğinden emin olabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
20 Mart Mutluluk Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!