14 Mart Pi günü

Pi günü
Pi günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pi, anlaması zor olabilen ancak hayatımızın pek çok yönünün merkezinde yer alan bir kavram. Bu gerçekten sonsuza giden bir sayıdır. Her yıl Pi ile sayısal değerleri paylaşan belirli bir günü beraberinde getirir ve o gün Pi günü kutlaması yapılır. Ve sadece Pi değil, aynı zamanda Pie(Turta). İki kelime kulağa aynı geldiği için, matematik kavramı ve lezzetli tatlı, lezzetli bir birliktelik içinde birleştirilir.

Turtalar yuvarlak olduğundan ve Pi çevre üzerinde çap olduğundan (işlevsel olarak sonsuz olmakla birlikte, aynı zamanda her çemberde sabit olan bir sayı), yalnızca her ikisinin de bu günde kutlanması mantıklı bulunmuştur.

Pi Günü (3.14 ), bu fantastik sayının uzun tarihini kutlar ve bilimin sonsuz uzunlukta olduğu bilinen bir sayının sonunu aramak için aldığı uzun yolculuk hala devam etmektedir.

Pi Gününün Tarihi

Pi Günü‘nün tarihi, hiç şüphesiz, sayının kökenine doğal olarak bağlıdır. Pi’ye duyulan ihtiyaç, tekerleğin kendisi kadar eskidir ve birçok kültürde bu anlaşılması zor sayıyı matematikte yakalamak için birçok teknik denenmiştir.

Bu sayının tamamına ulaşmak zordu, eski matematik kültürleri yalnızca yedinci ondalık basamağı zar zor bulabiliyordu ve Hintli matematikçiler (zamanlarının en büyüklerinden bazıları) onu yalnızca beşe kadar deşifre etmeyi başardılar.

Pi gerçekten de var olan en büyüleyici sayılardan biridir ve binlerce yıldır nihai amacı aranmaktadır. Matematiksel döngülerde sonsuza kadar uzanıyor gibi göründüğü ve buna karşı çıkacak hiçbir şeyin bulunmadığı göz önüne alındığında, bu bir aptalın işi gibi görünebilir. Pi sayısını rakamlarını milyonlara kadar devam ettirmek için modern teknikler kullanılmıştır ve hiçbir zaman modelin kendisini güvenilir bir şekilde tekrar ettiği görülmemiştir.

Pi günü
Pi günü

İyi haber şu ki, Pi kutlamalarının başlangıcı bundan biraz daha kesin! 1988’de, San Francisco’daki Exploratorium Bilim, Sanat ve İnsan Algısı Müzesi, Pi Günü’nün ilk kutlamasını başlatmıştır.

Ardından, 2009’da ABD Kongresi resmi olarak günü tanıdı. Şimdi tüm dünyada öğretmenler, öğrenciler, matematikçiler ve pasta hayranları tarafından kutlanıyor.

Pi Günü Nasıl Kutlanır?

“Pie” (Turta) ye

Unutmayın, “Pies” yani turtalar tipik olarak dairelerdir. Pi, daireleri tanımlar; ve bu bağlantı aracılığıyla evrendeki her şeyin bir pi(e) ile tanımlanabileceğini buluyoruz.

Pi Günü, meyveli turtalar, çikolatalı turtalar, fındıklı turtalar ve hatta etli turtalar da dâhil olmak üzere, bir kişinin hayal edebileceği hemen hemen her tür pastayı yiyerek kutlanır.

Kendiniz de turta yapmayı deneyin

Hevesli fırıncılar için 14 mart, bu pastacılık becerilerini sergilemek için mükemmel bir fırsat. Evde önceden bir turta seçkisi yapmak ve onları paylaşmak için işe getirmek hoş bir zevk olacaktır. Veya daha da iyisi, turtaların lezzetlerine göre değerlendirildiği bir Fırında Pişirmeye ev sahipliği yaparak arkadaşlarınızı, ailenizi veya iş arkadaşlarınızı katılmaya davet edin!

Pi sayısını ezberleyin

Matematikçi olmayan kişiler bile Pi dizisini akıllarına koyarlarsa ezberleyebilirler. Bununla birlikte, bir kişinin, izlenen 3.14 trilyon rakamın tümünü adlandırmak için hayatında yeterli zamana sahip olması muhtemel değildir. Öyle olsa bile, matematik severlerin Pi’nin ilk 100 basamağını ezberlemelerine yardımcı olmak için videolu akılda kalıcı bir şarkı oluşturuldu.

3.14…159…265… ile başlar ve böyle devam eder.

Pi günü
Pi günü

Bir Bilim Müzesi’ni ziyaret edin

Exploratorium, Pi Günü’nün açılışını kutlamış olsa da, birçok bilim ve mühendislik müzesi, yetişkinlerin yanı sıra her yaştan çocuklar için etkinliklere ve etkinliklere ev sahipliği yapar. Bu etkinliklere katılabilirsiniz.

Bazı Matematik Şakaları Anlatın

Pi Günü’nü daha da komik hale getirecek bu cılız matematik şakalarıyla arkadaşlarınızı ve ailenizi etkileyin.

“Neden Pi’ye asla soru sormamalısın? Çünkü sonsuza kadar devam eder. “

“Matematik kitapları neden bu kadar iç karartıcı? Çünkü sorunlarla dolular. “

Doğum günü şarkısını söyle

14 Mart Pi Günü olmasının yanı sıra çok önemli bir bilim adamının doğum günüdür: Albert Einstein. Bu yüzden bir parça turta yerken ve günü kutlamanın diğer eğlenceli yollarını keşfederken ona küçük bir Mutlu Yıllar şarkısı söylemeyi unutmayın!

Matematik problemleri çöz

Günün daha matematik tarafına düşenler, bu sayıyı araştırmaktan zevk alabilir ve sakladığı tüm şaşırtıcı sırları keşfedebilir. İşin derinliğini ve karmaşıklığını gerçekten anladığınızda, basit (ve sonsuz) bir rakam kombinasyonunu kutlamak için Pi gününün neden var olduğunu anlayacaksınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
14 Mart Pi günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!