27 Mart Dünya Tiyatro Günü

Dünya Tiyatro Günü
Dünya Tiyatro Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tiyatro, Yunanlılardan bu yana en popüler eğlence biçimlerinden biri olmuştur ve bugün oyunculuk endüstrisi zor ama potansiyel olarak müreffeh bir kariyerdir. Daha önce tiyatroya gittiyseniz veya canlı bir gösteri izlediyseniz, tiyatronun ne kadar eğlenceli olabileceğini bilirsiniz. Sinema sektörünün rol alması nedeniyle ölmekte olan bir sektör gibi görünebilir ancak tiyatro sanatını sevenler için Dünya Tiyatro Günü’nü bilmelisiniz.

Dünya Tiyatro Günü, bu inanılmaz eğlence biçimine saygı duruşunda bulunmak için oluşturuldu. İnsanlar yıllardır tiyatroya gitmekten keyif alıyorlar. Sevdiklerinizle vakit geçirmek ve canlı eğlenceye tanık olmak için harika bir yoldur.

Dünya Tiyatro Günü Tarihi

1961 yılında Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) tarafından başlatılan, her yıl dünyanın dört bir yanındaki tiyatrolar tiyatronun değerini ve önemini kutluyor ve bu tatil, hükümetler, politikacılar ve kurumlar için toplum ve toplum için değerini görmeleri için bir uyandırma çağrısı görevi görüyor. ITI ayrıca, seçilmiş ünlü bir tiyatro sanatçısı tarafından tiyatro sanatı ve geleceği hakkındaki düşüncelerini paylaşmak için yıllık bir mesaja ev sahipliği yapıyor. Bu mesajlardan ilki 1962 yılında Jean Cocteau tarafından söylenmiştir.

Bu mesaj 50’den fazla dile çevriliyor, binlerce izleyici için okunuyor ve yüzlerce gazetede basılıyor. Ayrıca kurumları aracılığıyla dünyanın her köşesine yayın yaparak mesajını yayar. ITI’nin dünya çapında 90’dan fazla merkezi olduğu için, enstitü kolejleri, okulları ve tiyatro profesyonellerini de bu tatili kutlamaya teşvik ediyor.

Bu tatilin tarihi aynı zamanda Paris’teki Theatre of Nations sezonunun açılışına da tekabül ediyor. ITI’ye göre bu tatilin amaçları, dünyanın her köşesinde tiyatroyu tanıtmak, tiyatronun her biçimiyle değerine farkındalık getirmek, yerel tiyatro topluluklarının daha geniş ölçekte tanıtılmasına yardımcı olmak ve tiyatro sevgisini paylaşmaktır.

27 Mart günü her ülkenin zanaat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir yazı, sahnelerde okunur. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzenler. Tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar.

Dünya Tiyatro Günü
Dünya Tiyatro Günü

Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, hayatını Türk tiyatrosuna adamış olan Muhsin Ertuğrul yazmıştır. Dünyada ilk tiyatro olayının nerede, nasıl başladığı tam olarak bilinmiyor, Araştırmacılar; tiyatronun primitif insanların av dönüşü vurdukları avın etrafında mutluluk ve sevinç sesleri çıkararak dans etmelerinden doğduğunu anlatırlar.

Daha sonraları topluluk durumunda yaşamaya başlayan insanlar senenin belli günlerinde, belli bir yerde toplanmaya başladılar. Bu toplantıda içlerinden bir şahıs yüksekçe bir yere çıkarak güldürücü öyküler anlatır, taklitler yapar, şarkılar söylerdi. Bu tür oyunlar zaman içinde şenlikler geleneğini meydana getirdi. Bir zaman sonra tiyatroda şahıslar ikiye, üçe çıktı. Daha canlı, daha dikkat alımlı konular bulundu. Böylece oyunlar, zanaat niteliğine kavuştu. Tiyatro dahi meslek durumuna geldi.

Tiyatro yaşamın bir ögesidir. Konusu bakımından harekete, konuşmaya, ara sıra de müziğe yer verilir. Bu sebeple tiyatro hoş sanatların en dikkat alımlı kollarından bir tanesidir.

Bizde tiyatro olgusu; çok eskilerden beri sahnelenen orta oyunu ve gölge oyunu sanatları ile başlar. Gölge oyunu ardından ışıklandırılan bir perde üstüne belli tipteki kuklaların hareket ettirilmesi ve konuşturulması ile yansıyan Karagöz oyunlarıdır.

Tiyatro oyunculuğu hususi eğitimi gerektiren bir meslektir. Tiyatro öğretimi konservatuvar denilen okulda yapılır. Tiyatro; yazarların dram, komedya, tragedya türünde yazdıkları eserlerin sahnede ortaya konması sanatıdır.

Dünya Tiyatro Günü
Dünya Tiyatro Günü

Dünya Tiyatro Günü Nasıl Kutlanır?

Kutlamaların çoğu ITI lokasyonlarında gerçekleşse de, bu onlara katılamayacağınız anlamına gelmez. Katılmak için ülkelerindeki veya bölgelerindeki ITI Merkezi veya İşbirliği Üyesi ile iletişime geçebilir ve koordine edebilirsiniz. Ayrıca seçtikleri konuşmacının mesajını okuyabilir/duyabilir ve #worldtheaterday hashtag’ini kullanarak sosyal medyaya yayabilirsiniz.

Dünya Tiyatro Gününde kendinize ait bir şey yapmak istiyorsanız, yerel tiyatronuzu ziyaret edin ve bağlı kuruluşlarına bağışta bulunarak onları destekleyin ve belki de düzenledikleri konserlerden bazılarını görmek için bilet satın alın. Hatta bir tiyatro programına katılabilir ve bölgenizde müzik ve oyunculuk öğrenebilirsiniz. Çok eğlencelidir ve hatta arkadaşlarınızı harekete katılmaya teşvik edebilir ve bunu bir grup etkinliği yapabilirsiniz.

Tiyatro yaşamın bir ögesidir. Yaşamı sergiler. Yaşama mutluluğunu yaratır. Geçmişi, günümüzü, geleceği anlamamıza yardım eder. Tiyatro; Sorunlarımıza ışık tutar. Tiyatro, insanlar içinden doğan bir sanattır. Tiyatro daima iyiden, güzelden hoştan yana olmuştur.

Tiyatro insanları eğitir. Eğitirken düşündürür. Tiyatro insanlara birlikte gülmek, birlikte yaş akıtmak, birlikte düşünmek gibi insani hissiyat aşılar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
27 Mart Dünya Tiyatro Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!