21 Ocak Dünya Sarılma Günü

Dünya Sarılma Günü
Dünya Sarılma Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her 21 Ocak, Dünya Sarılma Günü, insanların aile üyeleri de dâhil olmak üzere toplum içinde gösterdikleri birkaç sevgi belirtisinden endişe duyan Amerikalı Kevin Zaborney tarafından tasarlanan bir tarih. Bunun sonucu olarak, herkesin sevdiği bir şeyi yapmak için bahane sağlayacak bir tatil yaratmayı düşündü.

Bu tarih ilk kez 21 Ocak 1986’da Michigan’ın Clio kasabasında kutlandı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yılın tüm yerel şenliklerini sunan “Chase Calendar of Events” sayesinde ün kazandı. Sahibi, Zaborney’nin en iyi arkadaşlarından birinin büyükbabasıydı.

Sarılmanın faydaları nelerdir?

Sarılmalar rahatlık sağlamanın, sıcak olmanın ve bazen güçlü duygulara neden olmanın yanı sıra hem fiziksel hem de psikolojik sağlık için birçok fayda sağlar. Başlıca katkılarından bazıları:

Güvenlik sağlarlar

İnsanlar, özellikle doğumdan kısa bir süre sonra doğaları gereği çok kırılgandır, bu nedenle iyi bir doz sarılma, kendilerini güvende ve kendinden emin hissetmelerine yardımcı olur.

Zevk verir

İnsan birbirine her sarıldığında beyin, Dopamin ve Seretonin olmak üzere iki madde salgılar, hem stresi azaltır hem de birlikte sükûnet, dinginlik ve huzur sağlar.

Duygusal ihtiyaçları karşılayın

Bir kişinin tam olarak sevildiğini hissetmek için günde 14 sarılmaya ihtiyacı vardır. Sevgi göstermeyen insanlar, psikolojide cilt açlığı olarak bilinen ve diğer insanlarla temas ihtiyacından başka bir şey olmayan bir şeyden mustariptir.

Dünya Sarılma Günü
Dünya Sarılma Günü

Daha iyi çalışmanıza izin verirler

Her sarılma, bireylerin gün boyunca odaklanmasına ve mutlu ve işlevsel kalmasına yardımcı olur.

Utangaçlığa karşı en iyi tedavi

Utangaç insanların özgüven kazanmalarını, daha açık, spontane ve kendinden emin olmalarını sağlar.

Tansiyonu düşürür

Çok fazla fiziksel teması olmayan kişilerin kalp atış hızı ve kan basıncı, sık sık kucaklaşan kişilere göre çok daha yüksektir.

Yan yana olmak şart değil

Sarılmak, desteği paylaşmanın bir şeklidir; insanları mutlu eder, şefkat ve anlayış gösterir ve sarılmak, duyguların normal olduğu için hissedilmesinin normal olduğunu gösterir.

Çocuklar, genellikle insanlara en çok sarılan ve duygularını göstermekten çekinmeyen kişiler oldukları için bu tatili özellikle severler. Soğuk ve umursamaz görünen bir toplumda, içinde çok fazla umut barındıran pek çok yer vardır; Dünya Sarılma Günü bu umudun sadece bir örneğidir.

Tarihsel olarak, gün yüz yüze bir olay olarak tasarlandı. Buradaki fikir, daha fazla insanın duygularını halka açık bir şekilde göstermesini sağlamak ve bu gerçeği kabullenmekti. Bireylerin toplumlarında başkalarına açılmalarına ve nasıl hissettiklerini göstermelerine ihtiyaç vardı. Ancak internetin gelişiyle birlikte Dünya Sarılma Günü gelişti. Birdenbire, dünyanın herhangi bir yerindeki insanların sevgilerini uzaktan göstermeleri mümkün oldu. Sanal kucaklama, ucuz ve her yerde bulunan görüntülü arama araçlarının yardımıyla bir pop fenomeni haline geldi.

2020’de başlayan Koronavirüs pandemisi nedeniyle, sarılmak çok daha zor ve karmaşık hale geldi. Bulaşma korkusu ve sağlık otoritelerinin tavsiyeleri sarılmayı minimum düzeye indirdi. Ancak sevdiklerinize, ailenize ve arkadaşlarınıza sarılma arzunuzu bir jest veya sevgi sözleriyle ifade edebilirsiniz. En azından bu sağlıklı geleneğe devam edebilene kadar.

Dünya Sarılma Günü
Dünya Sarılma Günü

Dünya Sarılma Günü’nün organizatörleri, insanlığın daha izole ve korkulu hale gelmesinden korkuyor. Toplumdaki eğilimler, insanların kendilerini daha az güvende hissetmelerini, evlerinin sınırlarını terk etmemelerine ve diğer insanlarla tanışmak için dışarı çıkmamalarına neden olabiliyor. Bazen tehditler gerçektir, ama bazen de sadece evhamdan ibaretlerdir.

Bu nedenle Dünya Sarılma Günü, insanların engelleri yıkmak ve birbirlerine sevgi ve destek belirtileri göstermek için kullanabilecekleri bir araç olarak tasarlanmıştır. Gün, dış dünyadaki olaylar kontrol edilemez veya iç karartıcı gelse bile, insanların bir sevgi gösterisinde bir araya gelebileceğinin kanıtıdır.

Dünya Sarılma Günü, rızaya dayalı sarılmayı vurgular. Bu nedenle günü kutlayan insanlar, sarılmadan önce her zaman sarılmak istedikleri kişiden izin almalıdır. Bazı insanlar sarılmak gibi fiziksel bir temas konusunda kendini rahat hissetmeyebilir, bu yüzden buna duyarlı olmak çok önemlidir. İnsanlar sarılmak istemiyorlarsa, onları sözleriniz ve eylemlerinizle sanal veya mecazi olarak kucaklamanın yolları bulunmaktadır.

Dünya Sarılma Günü korku ve yabancılaşmaya karşı geri adım atmak ve topluluklar olarak bir araya gelmek için bir fırsattır. Dünyada daha fazla sevgi ve şefkate ihtiyaç olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Sarılmak, insanlar arasındaki hem fiziksel hem de duygusal engelleri yıkmaya yardımcı olur ve bu süreçte daha iyi bir toplum yaratır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
21 Ocak Dünya Sarılma Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!