7 Nisan Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Günü
Dünya Sağlık Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya çapında milyonlarca insan birçok korkunç hastalığın kurbanıdır. Bu nedenle, dünya genelinde insanların genel sağlık ve esenliği hakkında farkındalık yaratmak için her yıl 7 Nisan tarihinde Dünya Sağlık Günü kutlanmaktadır.

Sağlık sadece fiziksel iyilik hali ile değil, aynı zamanda zihinsel ve sosyal yönlerle de ilgilidir. Bir kişinin üçüne birden sahip olması durumunda sağlıklı olduğu söylenir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre sağlık, insan mutluluğunun ve refahının merkezinde yer almaktadır. Sağlıklı nüfus daha uzun yaşadığı ve daha üretken olduğu için ekonomik ilerlemeye de önemli bir katkı sağlar.

Dünya Sağlık Günü Tarihi

Dünya Sağlık Günü’nün tarihi, Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluşu ile aynı gün olarak seçilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletlerin dünyanın halk sağlığına yoğunlaşan bir kuruluşudur. Dünya Sağlık Örgütünün, Birleşmiş Milletlere dahil olan ülkelerin imzaladığı ve oybirliğiyle kabul ettiği dünyanın genel sağlığını ilerletmek için tespit edilen ilkeler bulunan bir anayasası vardır.

1950 senesinde kutlanmaya başlanan Dünya Sağlık Günü, her sene dünyadaki güncel sağlık problemlerine dikkat çekmek hedefine uygun olarak yeni bir tema belirler. Dünya Sağlık Örgütü’nün, bu gün belli sağlık sorunu temasıyla alakalı ulusal ve uluslararası hadiseleri bir araya getirmekle görevli 194 üye ülkesi vardır. Yerel yönetimler de sağlık konularına dikkat çekmeyi teşvik etmek için destek olma eğilimindedir. Sonuçta, dünya sağlığı gezegendeki herkesi ilgilendiren bir konudur.

Dünya Sağlık Örgütü, halk sağlığı için hangi ilaçlara ihtiyaç olduğu ve hangi hastalıklara öncelikli olarak odaklanılması gerekliliğini açıklayarak son 70 senedir dünya genelinde pek çok sağlık ile ilgili aktiviteyi harekete geçirmeye ön ayak olmuştur.

Dünya Sağlık Günü
Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Örgütünün mühim bir başarısı, çiçek hastalığını ortadan kaldırması olarak sayılabilir. Bu mücadele 1958’de, o zamanların SSCB Sağlık Bakan Yardımcısı olan Viktor Zhdanov’un baskısı ile başladı. 20 yıldan daha az bir süre içerisinde, 1979’da Dünya Sağlık Örgütü, çiçek hastalığının ortadan kaldırıldığını duyurmuştur. Böylelikle çiçek hastalığı tarihte dünyanın her yerinden beraber çalışan insanların fedakâr çabalarıyla ortadan kaldırılan ilk hastalık durumuna gelmiştir.

Bu örgütün çabaları ve yardımıyla, dünya çiçek hastalığının ortadan kaldırılmasına şahit oldu. Sonrasında örgütün odak noktası verem ve HIV/AIDS gibi diğer bulaşıcı hastalıklara çevrildi. Dünya Sağlık Örgütü korona virüsün yol açtığı dünya çapında salgın deneyiminde de önemli bir rol oynamıştır.

Her sene Dünya Sağlık Günü belli bir temaya odaklanır. Yıllar süresince temalar değişti. Yaşlanırken aktif kalma, diyabet, depresyon gibi günü ilgilendiren pek çok konu ele alınmıştır. Tüm bu konuların ortak özellikleri, dünya sağlığı için önemli ve dikkati hak eden konular olmalarıdır.

Dünya Sağlık Gününde Neler Yapılabilir?

Başlangıcından bu yana, Dünya Sağlık Güne mensup dünyanın her yerindeki insanlar ile birlikte sağlık sorunları ve sağlık hizmetlerine ulaşım ile ilgili kapsamlı kampanyalar yürütülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü her sene o senenin teması ile ilgili çalışmaları okullarda, seminerlerde, çalıştaylarda ve tartışma forumlarında yürütmüştür

Bu gün, dünyanın dört bir yanındaki fakir bölgelerdeki muhtaçların ve daha düşük talihli olanların sağlık sorunları için farkındalık yaratmak ve ayrıca, sağlığımız için şükretmeyi ve kendimize daha iyi bakmayı hatırlatmakla alakalıdır. Dünya Sağlık Günü’nde yürüyüş ve bisiklet gibi açık hava etkinlikleri ve bağış toplama etkinlikleri düzenlenmektedir.

Ruh sağlığı çoğunlukla en çok göz ardı edilir ancak stresli hayat tarzlarımız sebebiyle günümüzde çok önemlidir. Bu sebeple danışmanlık ve terapi büyük oranda teşvik edilmektedir. Tabii ki, yediğimiz besinlerin de hayatımıza etkisi açıktır. Uygun beslenme alışkanlıkları ile ilgili çalışmalar da bu gün içerisinde hatırlanır.

Dünya Sağlık Günü
Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Günü Neden Önemlidir?

Dünya Sağlık Günü, Dünya Sağlık Örgütünün sekiz resmi küresel sağlık kampanyasından biridir ve küresel ölçekte dünya sağlığı ile ilgili eylemlere ilham verir. Gün, farkındalık faaliyetlerine ve medya raporlarına güç verir ve onları harekete geçirir.

Her yıl farklı farklı seçilen temalar ile Dünya Sağlık Günü, her zaman yeni bir şeyler öğrenmemizi sağlar. Dünya Sağlık Örgütü, konuları mevcut acil bir sağlık sorununa göre seçer ve bu haftayı konuyla ilgili konferanslara ve etkinliklere ayırır.

Dünya Sağlık Günü, kendi sağlığınızı yansıtmak için de önemli bir gün olabilir. Rahatsızlıklar ile ilgili konuşmak, hastalıkla ilişkili etiketlemeyi azaltmaya yardımcı olabilir ve daha fazla insanın destek ve tedavi aramasına destek olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
7 Nisan Dünya Sağlık Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!