8 Şubat Güvenli İnternet Günü

Güvenli İnternet Günü
Güvenli İnternet Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güvenli İnternet Günü, her yıl Şubat ayında INSAFE/INHOPE ortak ağı tarafından Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle özellikle çocuklar ve gençler arasında dijital teknolojilerin güvenli ve olumlu kullanımını teşvik etmek için düzenlenmektedir. Her yılın ikinci ayının ikinci haftasının ikinci gününde Güvenli İnternet Günü’ne katılan milyonlarca insan, olumlu değişime ilham vermek, internet güvenliği konusunda farkındalık yaratmak ve dünya çapındaki etkinliklere katılmak için bir araya geliyor. Dünyada

 Daha Güvenli İnternet Günü (SIG), yıllar içinde İnternet güvenlik takviminde bir kilometre taşı haline geldi. 2004 yılında AB projesi SafeBorders tarafından başlatılan ve 2005 yılında INSAFE ağının en eski faaliyetlerinden biri olarak tanınan Güvenli İnternet Günü, geleneksel coğrafi sınırları aşıyor ve şu anda dünya çapında yaklaşık 130 ülkede kutlanıyor.

Güvenli İnternet Günü Neyi Amaçlar?

Her yıl düzenlenen Daha Güvenli İnternet Günü, güncel kaygıları yansıtan bir tema seçer ve siber zorbalıktan sosyal ağlara kadar ortaya çıkan çevrimiçi sorunlar hakkında farkındalık yaratmayı amaçlar.

Güvenli İnternet Günü’nde herkes teknolojiyi sorumlu, saygılı, eleştirel ve yaratıcı bir şekilde kullanabilir; amaç hem daha güvenli hem de daha iyi bir internet oluşturmaktır.

Daha iyi bir internet yaratmak için herkesi katılmaya teşvik etmeyi amaçlayan Daha Güvenli İnternet Günü; Çocuklara, gençlere, ebeveynlere, bakıcılara, öğretmenlere, eğitimcilere ve sosyal hizmet uzmanlarına olduğu kadar sektöre, karar vericilere ve politikacılara da ulaşmayı amaçlamaktadır.

 Daha Güvenli İnternet Günü 2019, “Birlikte Daha İyi Bir İnternet İçin” sloganıyla internetin pozitif gücünü kutluyor, internetin potansiyelini kullananları birleştiriyor ve herkesi bu harekete katılmaya teşvik ediyor.

Güvenli İnternet Günü
Güvenli İnternet Günü

Güvenli İnternet Günü Nasıl Kutlanır?

 Herkesi bir araya gelmeye ve küresel erişime katılmaya teşvik ediyor. Bunu yapmanın pek çok yolu vardır:

Çocuklar ve gençler, başkalarına karşı nazik ve saygılı davranarak ve kendilerininkini koruyarak bunu çevrimiçi yapabilirler. Kendi itibarını ve başkalarının itibarını artırın ve daha iyi bir İnternet aramak için fırsatlar bulabileceklerini olumlu bir şekilde teşvik edin.

Ebeveynler ve veliler, çocukları ile açık diyalog geliştirerek, onları teknolojiyi güvenli ve olumlu kullanma konusunda eğiterek, dijital rol model olarak; çocuklarının teknolojiyi sorumlu, saygılı, eleştirel ve yaratıcı şekillerde kullanmalarını destekleyebilirler.

Öğretmenler, eğitimciler ve sosyal hizmet uzmanları, öğrencilerini dijital okuryazarlık becerileriyle donatarak ve eleştirel düşünmeyi geliştirerek daha iyi bir çevrimiçi ortama katkıda bulunabilirler. Kendi içeriklerini oluşturmaları ve çevrimiçi ortamda olumlu seçimler yapmaları için onları teşvik edebilir ve çevrimiçi davranışlarında öğrencilerine rol model olabilirler.

Endüstri, çevrimiçi ortamda olumlu içerik ve güvenli hizmetler oluşturup geliştirerek daha iyi bir İnternet yaratılmasına yardımcı olabilir. Net güvenlik önerileri ve kullanımı kolay çeşitli güvenlik araçları sağlayarak, kullanıcıları herhangi bir şey istemeye ve bir şeyler ters giderse destek almaya teşvik edebilirler.

Politikacılar, yukarıdakilerin işleyebileceği ve gelişebileceği bir kültür yaratmak için adımlar atabilir. Örneğin, müfredatta çocuklara ve gençlere çevrimiçi güvenlik hakkında bilgi edinmeleri için fırsatlar sağlamak, ebeveynlerin ve velilerin gerekli bilgi ve destek kaynaklarına erişimini sağlamak ve içeriğin kendi kendine izlenmesini teşvik etmek yararlı olacaktır. Çocukların ve gençlerin güvenliği ve esenliği, dijital dünyada etkili çocuk koruma stratejileri ile sağlanabilir.

İnternette olumlu değişiklikler yapmaktan herkes sorumludur. Hepimiz başkalarına karşı kibar ve saygılı davranarak ve bağlantı kurmanın olumlu yollarını arayarak pozitifliği destekleyebiliriz. Olumsuzluğa, uygunsuz veya yasa dışı içerik veya davranışları bildirerek yanıt verebiliriz.

Önemli tarih ve günler ile ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
8 Şubat Güvenli İnternet Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!