21 Ekim Elma Günü

Elma Günü
Elma Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elma genel olarak parlak ve sert kabuklu bir meyve olarak bilinmektedir. Kırmızıdan yeşile kadar muhtelif renklerde olabilmektedir. Kolay yetişen bir meyve olan elma ülkemizin birçok bölgesinde yetişebilmektedir. Her yıl 21 Ekim elma günü olarak kutlanmaktadır.

Elmanın birden fazlaca ve muhtelif cinsleri bulunmaktadır. Bedenen en müsait meyvelerden önde gelen elma oldukça yararlı bir gıda kaynağıdır. Bu meyve önemli ölçüde hastalıklara şifa olabilme özelliğiyle de tanınmaktadır. İçerisinde A ve C vitaminini hayli bulundurmaktadır. Elma, kabuğuyla birlikte pişmemiş tüketildiğinde insan vücuduna daha çok yarar sağlamaktadır.

Elmanın içinde bulundurduğu C vitamini bir insan vücudunun günlük gereksinim duyan C vitamini miktarı bakımından yeterlidir.  Elmanın insan sağlığına olan birtakım faydalarını sizler için derledim: Elmalar besleyicidir. Orta boy bir elma ortalama 1,5 su bardağı meyveye eşittir. Hergün besin değeri 2000 ve üstü olan yetişkinlerin 1 su bardağı alacak ölçüde meyve yemesi gerekir.Bir orta boy elmada aşağıdaki benzer biçimde gıda değerleri bulunur;95 kalori,25 gram karbonhidrat,4 gram lif şeklindedir. C Vitamini: RDI’nin%4 ‘ü Potasyum: RDI’ nın %6’sıK Vitamini: RDI’ nın %5’i Dahası, aynı porsiyon manganez, bakır ve A, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri için günlük ihtiyacınızın %2-4’ünü sağlar.

Elmalar ek olarak varlıklı bir Polifenol kaynağıdır. Beslenme etiketleri bu nebat bileşiklerini listelemese de, sıhhat yararlarının çoğundan muhtemelen sorumludurlarkilo vermeye neden olur. Elmalar, lif ve su bakımından zengindir. Elma hem de tok hissettiren bir meyvedir. Bir inceleme yemekten önce elma yiyen insanların elma püresi, elma suyu yahut asla elma ürünü tüketmeyenlere bakılırsa daha tok hissettiklerini kanıtladı. Aynı çalışmada yemeğe elma dilimi yiyerek başlayanların yemeğin devamında 200 kalori daha azca besin tükettiklerini gösterdi.

Elma Günü
Elma Günü

Ayrıca elma içinde bulunan birtakım bileşikler kg yitirilmesine teşvik edebilir. Obezite farelerde meydana getirilen bir inceleme, öğütülmüş elma ve elma suyu konsantresi takviyesi verilenlerin test grubuna bakılırsa daha çok kilo verdiğini ve “kötü” LDL kolesterol, trigliserit ve toplam kolesterol düzeylerinin daha düşük bulunduğu görüldü. Elma sağlıklı bir kalp için iyi bir meyvedir. Elma tüketiminin kalp rahatsızlıgı olma ihtimalinide azalttığı görülmüştür. Bunun bir nedeni, elmaların kan kolesterol seviyenizi düşürmeye destek olabilecek türden çözünür lif içermesi olabilir.

Ayrıca antioksidan tesirleri olan polifenoller içerirler. Bunların bir çok kabuğunda yoğunlaşmıştır. Günde bir elma yemenin etkilerini kolesterolü düşürdüğü malum bir deva sınıfı olan statin almakla karşılaştıran bir başka çalışma, elmaların kalp hastalığından ölümleri azaltmada hemen hemen ilaçlar kadar etken olacağı kararına vardı. Büyük bir çalışmada, günde bir elma yiyecek, asla elma yememeye kıyasla tip 2 diyabet riskinin daha düşük olmasıyla bağlantılıydı. Haftada ancak birkaç elma yiyen biri bile benzer halde koruyucu bir etkiye sahiptir.

Elmalardaki polifenollerin pankreasınızdaki beta hücrelerinde doku hasarını önlemeye destek olması mümkündür. Beta hücreleri vücudunuzda insülin üretir ve çoğu zaman tip 2 diyabetli kişilerde hasar görür. Onarılmasında destek olur. Probiyotik etkileri olabilir. Elmalar, probiyotik  rolü bulunan bir lif türü olan pektin içerir. Elma tüketimi bağırsakta bulunan iyi bakterileride olumlu yönde etkilemektedir. İnce bağırsağınız hazım esnasında lifi emmez, bunun yerine, iyi bakterilerin büyümesini destekleyebileceği kolonunuza gider. Ayrıca vücudunuzda dolaşan öteki faydalı bileşiklere dönüşür. Yeni araştırmalar, elmanın obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığına karşı birtakım koruyucu etkilerinin peşindeki nedenin bu olabileceğini düşündürmektedir. Kanseri önlemeye yardımcı olabilir test tüpü çalışmaları, elmalardaki nebat bileşikleri ile daha düşük kanser riski içinde bir rabıta bulunduğunu göstermiştir. Ek olarak, hanımlarda meydana getirilen bir çalışma, elma yemenin kanserden daha düşük ölüm oranlarıyla bağlantılı bulunduğunu bildirdi.

Astıma karşı büyük rol almaktadır. Antioksidan bakımından varlıklı elmalar, akciğerlerinizi oksidatif hasardan korumaya destek olabilir.68.000’den fazla hanımda meydana getirilen büyük bir inceleme, en fazla elma yiyenlerin en düşük astım riskine haiz bulunduğunu buldu. Günde ortalama 1 elma yemek, bu vaziyet için daha düşük riskle bağlantılıydı. Elma kabuğu, bağışıklık sistemini düzenlemeye ve iltihabı azaltmaya destek olabilecek flavonoid kersetin içerir. Bunlar astımı ve alerjik reaksiyonları önlemeye destek olabilir. Kemik Sağlığınız için iyi olabilir. Meyve yiyecek, kemik sağlığının bir göstergesi olan daha yüksek kemik yoğunluğu ile bağlantılıdır.

Elma Günü
Elma Günü

Araştırmacılar, meyvelerdeki antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerin kemik yoğunluğunu ve enerjisini artırmaya destek olabileceğine inanıyor. Bazı araştırmalar, elmaların bilhassa kemik sağlığını müspet yöndetkileyebileceğini gösteriyor. Tüketilen bazı ilaçların mide zarına zxarar vermesi durumunda elma tüketiminin mide zarını onardığı görülmüştür. Yapılan bir inceleme cevabında elma özütünün mide yaralanmalarına karşı koruduğu bulundu.

Elmalar beyninizi korumaya yardımcı olabilir. Çoğu inceleme elma kabuğu ve etine odaklanır. Elma suyunun yaşa bağlı bellek güçlüğüne faydası olabilir. Elma suyu, yaşla beraber azalabilen bir nörotransmitter olan asetilkolinin korunmasına destek olabilir. Bununla beraber, tüm elmalar, elma suyuyla aynı bileşikleri içerir.

Sağlığınız için meyvenizi tüm olarak tüketmek her vakit daha sıhhatli bir tercihtir. tüm bir meyve tükettiğinizde posa, lif, su ve sağlıksal tüm yararları aynı anda alabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen yararlar insan sağlığı için fazlaca kıymetlidir. Bu nedenle bizim için mühim olan elmanın yararını önemini bilip tüketmek fazlaca önemlidir.

Elma Günü Nasıl Kutlanır?

Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde insanlar yılın elma gününü kutlamak için bir araya gelerek elmanın neşesini ve eğlencesini paylaşmak için bir araya gelirler. Elma günü etkinlikleri, meraklıların bir araya gelerek meyve suyu ve elma şarabı tarifleri, elmalarını nasıl doğru şekilde yetiştireceklerine dair tavsiyeler ve mevcut tüm elma çeşitleri hakkında bilgiler paylaştığı, ülkenin dört bir yanındaki köylerde düzenlenen küçük fuarlardan tam gelişmiş fuarlara kadar çeşitlilik gösteriyor.

Elma Gününü kutlamaya dahil olmak basit ve eğlenceli olabilir. İster tek başınıza ister büyük bir grup insanla günün tadını çıkarmak için bu fikirlerden bazılarını deneyin.

Elma Günü kutlamasına başlamanın harika bir yolu, herhangi bir sayıdaki lezzetli elma çeşitlerinden birini yemektir. Sarı, yeşil, pembe veya kırmızı, taze ve sulu bir elma kesilerek, dilimlenerek veya sadece ortasından dev bir ısırık alınarak yenebilir. Tek başına veya granola, Nutella, karamel soslu fıstık ezmesi veya nefis krem ​​peynir sosu gibi tatlı bir şeye batırın.

Bir elmayı dilimleyin ve bir sandviçin üzerine koyun, küp küp doğrayın ve elma püresi veya elma ezmesi yapmak için birkaç saat pişirin, bir hamura sarın ve pişirin veya doğrayın ve bazı kreplerin içine koyun.

Önemli tarih ve günler ile ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
21 Ekim Elma Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!