8 Haziran Dünya Okyanus Günü

Dünya Okyanus Günü
Dünya Okyanus Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Su biz insanların hayatı için en önemli şeylerden biridir.  Okyanus gezegenin %70’inden fazlasını kaplar. İnsanlığın ve dünyadaki diğer tüm organizmaların geçimini destekleyen yaşam kaynağımızdır. Okyanus, gezegendeki oksijenin en az %50’sini üretir, dünyanın biyolojik çeşitliliğinin çoğuna ev sahipliği yapar ve dünya çapında bir milyardan fazla insan için ana protein kaynağıdır. Dünya Okyanus Günü bu muhteşem kaynağın önemini hatırlamamız için bir fırsattır.

Deniz biyologları, gezegenimizin 5 okyanusunda kaç tür canlının yaşadığından tam olarak emin olmasalar da, Dünya’daki bütün türlerin aşağı yukarı dörtte biri kadar olduğunu tahmin etmektedirler.

2030 yılına kadar okyanus temelli endüstrilerde yaklaşık 40 milyon kişinin istihdam edilmesiyle okyanus ekonomimizin anahtarıdır. Bizim için oldukça önemli olan okyanusların artık yardımımıza ihtiyacı var.

Büyük balık popülasyonlarının %90’ı tükenirken ve mercan resiflerinin %50’si yok olurken, okyanustan yenilenebileceğimizden daha fazlasını almaktayız. Bu yüzden artık okyanusu ve sahip olduğu her şeyi  korumak için, okyanusun ve insanlığın onunla nasıl ilişki kurduğunun gerçek anlayışına dayanan yeni bir denge yaratmalıyız.

Okyanusların temiz ve kullanılabilir kalabilmeleri için konuşmaya ve sürdürülebilirliğe odaklanma zamanı gelmiştir. Hayvanlar, herhangi bir yıkım veya insan yapımı engeller hakkında endişelenmeden dolaşmak ve yaşamak için mutlu ve güvenli bir yeri hak ediyor. Herkes için sağlıklı bir yuva sağlamaya yardımcı olmak için okyanusları korumak önemlidir.

Dünya Okyanus Günü
Dünya Okyanus Günü

Dünya Okyanus Günü Tarihi Nasıl Belirlendi?

2008’de BM toplandı ve Dünya Okyanuslar Günü’nü oluşturdu. Bu fikir ilk olarak 1992’de Rio de Janeiro’da Dünya Zirvesi sırasında önerildi. Okyanus, insanlık tarihinin inanılmaz derecede önemli bir parçası olmuştur ve bu özel etkinlik, denizle olan bağımızı kutlamak ve karşı karşıya olduğu çeşitli tehlikeler hakkında farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulmuştur.

Okyanusta yaşayan yaklaşık 200.000 tanımlanmış tür vardır, ancak orada yaşayan gerçek türlerin sayısı muhtemelen milyonlarcadır. Onların özgürce dolaşmak ve sağlıklı ve güvenli bir yuvanın tadını çıkarmak konusunda endişelenmelerine gerek kalmadığından emin olmak gereklidir.

Durum böyleyken bile, aşırı avlanma ile ilgili sorunlar devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde balıkçılık için verilen destekler av hayvanlarının tükenmesine neden oluyor. Bu faaliyetler, balıkçılık endüstrisinin baltalanmasına ve endüstrinin yılda 50 milyar dolar daha az gelir getirmesine neden oldu. Bu sorun hepimizin Dünya Okyanus Günü’nü kutlaması ve büyük mavimizin karşılaştığı tüm sorunlar hakkında farkındalık yaratmasını önemli kılan birçok faktörden sadece birisidir.

Onlarca yılda tek kullanımlık plastiklerdeki artış nedeniyle küresel bir çevre felaketi de meydana gelmiştir. Plastik pipetler ve torbalar okyanuslara karışıyor ve dev plastik çöp adalar meydana getiriyor. Dünya Okyanuslar Günü, plastik kirliliğine karşı yapılmış ve yapılmakta olan çabaları kabul etmek ve tanımak için bir fırsattır. Bugün okyanusa her yıl 13.000.000 ton plastiğin sızdığını ve diğer zararların yanı sıra yılda 100.000 deniz hayvanını öldürdüğünü bilmek oldukça üzücüdür.

Dünya Okyanus Günü
Dünya Okyanus Günü

Dünya Okyanus Gününde Neler Yapılabilir?

Dünya Okyanus günü, okyanusların dünyanın her yerinde günlük yaşamda önemli bir rol oynadığı gerçeğine dikkat çekmek için iyi bir hatırlatmadır. Okyanuslar soluduğumuz oksijenin çoğunu oluşturmaktadır. Bu nedenle pek çoğu onları gezegenimizin akciğerleri olarak görür. Amaç, okyanuslara daha iyi bakmak için dünya çapında bir toplum hareketi geliştirmektir.

Dünya okyanus günü eylemlerimizin okyanusa ne yaptığı ve uzun vadede ne gibi etkileri olduğu konusunda insanları ve halkı bilgilendirmek ve eğitmek için bir fırsattır. Sadece okyanusun güzelliğini, zenginliğini ve vaadini kutlamak için değil, aynı zamanda onların biyosferin kritik bir parçası olduklarını anlamak içindir. Okyanuslar önemli bir gıda ve ilaç kaynağıdır. Bu nedenle artık görmezden gelinmemeli ve daha fazla zarar görmeleri engellenmelidir.

Dünya Okyanus Günü etkinliklerine denizle kişisel bir bağlantı kurmak için en yakın okyanusu ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Derin nefes alın ve okyanusun haftanın her günü sunduğu güzelliği ve huzuru takdir edin. Ailenizi yanınıza davet edin ve oradayken, okyanusu ve gelecek yıllar boyunca ziyaret etmeyi bir zevk haline getirmek için insanların gerçekten bilmeleri gerekenler hakkında bilgiler verin.

Okyanusu temizlemek ve onun yenilenmesine yardımcı olmak için de bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızı ve ailenizi toplayın ve bölgedeki yerel plajları ve okyanusları çevreleyen çöpleri toplayın. Sadece daha güzel görünmekle kalmayacak, aynı zamanda bölgedeki vahşi yaşam da bu eylemlerden faydalanacak.

Tek kullanımlık plastiklerden kaçının ve bunun yerine, yeniden kullanılabilir kaplarla piknik öğle yemeği hazırlayın. Ayrıca yerel plajda koruma ve yenileme çabalarına yardımcı olmak için bir bağış toplama etkinliği de düzenleyebilirsiniz. Bugün pek çok dikkatsiz sahilciler yüzünden sahiller ve okyanuslar çöplerle doludur.

Dünya Okyanus Gününü, kişinin bilgisini artırmak ve konuyu daha fazla keşfetmek için uygun bir zaman olarak değerlendirebilirsiniz. Bir kişinin bu hedefe ulaşmasına yardımcı olacak çeşitli kitaplar ve kaynaklar vardır. Bir grup insanı bir araya getirerek onlara okyanuslara yardım etme kavramına farkındalık getirmek için bu kaynakları kullanabilirsiniz. Dünya Okyanuslar Günü’nde gerçekleşen birçok aktivite vardır. Katılmak ve eğlenmek için bir veya iki tanesini seçin. Etkinlikleri tek başına düşünmek zorunda kalmak yerine, bölgedeki insanların ortaya çıkardığı diğer etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
8 Haziran Dünya Okyanus Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!