2 Mart Eski Şeyler Günü

Eski Şeyler Günü
Eski Şeyler Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evinizde uzun zamandır toz toplayan küçük parçalar, biblolar ve tavan arasındaki oyuncaklar, antikalar ve eski elektronik eşyalar gibi bazı eski eşyalarınız olmalı. Ve bugün her şey onu takdir etmekle ilgilidir. Çünkü geçen günlerden gerçekten harika bir şeyi ortaya çıkarmaktan daha iyi ne olabilir? 2 Mart Eski Şeyler Günü, ülkenin dört bir yanındaki insanların dolaplarını ve garajlarını temizledikleri, eski hazineleri yeniden keşfettikleri ve hayatlarını düzene soktukları gündür.

Bir şeylerin toz toplamasına izin vermek çok kolay. Bunları her gün kullanmazsak bazı şeyler kenara itilip orada kalabilir. Ve bu sadece evinizdeki şeyler değil. Teknoloji çok hızlı ilerliyor, sürekli yeni oyuncaklar çıkıyor, sürekli yeni kitaplar yayınlanıyor. Yeni bilgi çağında, sahip olduklarımızın temellerini neyin oluşturduğuna dikkat etmek kolay değil.

Bahar temizliği için tam zamanında, Eski Şeyler Günü, dolabınıza, garajınıza, çatı katınıza ve fazla dikkat çekmeyen diğer dağınık alanlara yönelmek için bir gün ayırmak için harika bir fırsat. Ancak mutlaka bir eşyayı atmak zorunda değilsiniz. Belki eski bir alışkanlığı değiştirmek veya yeni bir aktivite denemek istersiniz. Hayatınızdaki ‘eski şeyleri’ organize etmenin, takdir etmenin veya onlardan kurtulmanın yeni yollarını keşfedebilirsiniz.

Eski Şeyler Günü
Eski Şeyler Günü

Eski Şeyler Gününün Tarihi

İkinci el alışveriş, Londra’nın yüzlerce perakende satış mağazasından birinde arzu edilen üst sınıf kıyafetlerin satın alınabildiği Elizabeth dönemi İngiltere’sinde popülerdi. Moda hızla değişti ve imkânları olanlar ısmarlama giysiler satın aldı ya da onlara giysi dikmesi için hizmetçiler tuttu. Ancak çoğu Britanyalı, yeni kıyafetlerin lüksünü karşılayamazdı.

Kıyafetlerin kalıcı olması gerektiği için kıyafet satın almak büyük bir yatırımdı. İkinci el dükkânları, üst sınıflar tarafından atılan kıyafetleri satın alabilen Londralıların çoğuna hizmet ediyordu. Giysiler bazen birden çok kez satıldı, giysiler daha yamalı ve yıprandıkça daha ucuz hale geldi. Yine de, birkaç kuruşa hazır giyime sahip olmak, her şeyi kendi başınıza dikmek zorunda kalmanıza kıyasla çok büyük bir gelişmeydi.

20. yüzyılın başlarından itibaren, Hıristiyan kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hayır kurumları, hayırseverliği kapitalizm ve ticaretle ilişkilendirerek esasen yeni bir iş sektörü icat etti. Kentli yoksullar arasında ikinci el giysi ve ev eşyalarına olan ihtiyacı gören ilerici reformcular, bunu kullanılmış malları hayır işleriyle ilişkilendirmek ve satışları çeşitli nedenlerle para toplamak için kullanmak için bir fırsat olarak kullandı.

İkinci el mağazaları, kullanılmış malların etrafındaki damgalamayı azaltmak ve orta sınıf alışverişçileri mağazaların patronu olmaya teşvik etmek için departmanlı mağaza benzeri ekranlar kullanarak hızla tüketici zevklerine ayak uydurdu.

Çevre hareketi, toplu tüketim bilincinin artması ve ikinci el mağaza alışverişinin pop kültüründe artan popülaritesi sayesinde, tasarruf moda bir hobi haline geldi. İkinci elin yerini eskinin alması ve alışveriş yapanların yeni ürün tüketimini giderek daha fazla azaltma arayışına girmesiyle, kullanılmış mallarla ilgili damgalama büyük ölçüde ortadan kalktı.

Eski Şeyler Günü
Eski Şeyler Günü

Eski Şeyler Gününde neler yapılabilir?

Eski Şeyler Günü‘nü kutlamanın pek çok farklı yolu var. Güne yeni bir tavırla başlamayı deneyin. Günlük olarak yaptığınız seçimleri ve her gün yaptığınız farklı aktiviteleri düşünün. Şimdi, işleri farklı yapmanın yollarını arayın. Size sunulan başka bir alternatif var mı? Eğer öyleyse, bir deneyin. Aslında bir şeyleri yapmanın daha iyi bir yolu olduğunu görebilirsin ya da olmayabilir, ama en azından bir şans verdin.

Eski bir şeyi alıp tazeleyerek Eski Şeyler Günü’nü de kutlayabilirsiniz. Bu, antika bir mobilya parçasından eski bir bahçe süsüne kadar her şey olabilir. Evinizde uzun süredir sahip olduğunuz ve üzerinde değişiklik yapabileceğiniz bir şey arayın. Daha sonra temizleyebilir, düzeltebilir, boyayabilir veya gereken her türlü makyajı yapabilirsiniz. Başkalarını da katılmaya teşvik edebilmek için başarınızı sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Vintage modası hala revaçta, ancak bir hurda dükkânını ziyaret ederek gerçekten işin ruhuna girebilirsiniz – başka birinin eski eşyaları sizin yeni eşyalarınız olabilir. Ya da belki şimdi dağınıklığı gidermek için iyi bir gün. Artık sevmediğiniz şeyler bir başkası için harika bir hediye olabilir veya eski eşyalarınızı her zaman yerel yardım dükkânınıza verebilirsiniz.

Kurnaz bir ruh halindeyseniz, eski kıyafetlerinizi biraz terzilik ile yeni kıyafetlere dönüştürebilir veya istenmeyen bibloları gösterişli boho süslemelere dönüştürebilirsiniz. Bugün, büyük akrabalarınızı ziyaret etmek, aile geçmişinizi ve büyükanne ve büyükbabanızın altın günlerde ne tür kurnazlıklar yaptığını öğrenmek için iyi bir gün olabilir.

Bugün aynı zamanda evinizin dağınıklığını gidermek ve ihtiyacınız olmayan şeylerden kurtulmak için de mükemmel bir gün. Çoğu zaman insanlar, bir gün onları tekrar kullanabilmeleri için çok küçük bir şansa sahip oldukları şeylere tutunurlar, ancak tüm bunlar, giderek daha fazla dağınıklığın oluşmasına neden olur. Öyleyse neden artık ihtiyacınız olmayan şeylerden kurtulmak için Eski Şeyler Günü’nü kullanmıyorsunuz? Hepsinden önemlisi, bugünün yeni eşyalarının bir gün eski şeyler olacağını unutmayın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2 Mart Eski Şeyler Günü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!