The Wandering Earth 1 ve 2

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzak doğu sineması son 20 yılda Holywood sinemasının yerini almak için büyük çaba gösteriyor. Güney Kore zaten oldukça kaliteli dizi ve sinema yapımları ile başta yerini aldı diyebiliriz. Aksiyon ve dövüş kurgulu Tayland yapımları oldukça ilgi çekici.

Çin ise tamamen ayrı bir noktada, ister sanatsal, ister aksiyon dereken, son yılların en iyi bilim kurgu serilerinden bir tanesine imzasını atmış.

Wandering Earth ilk yapımı 2019 yılında sunulmuş ve 5.9 IMDB puanı almış. 2. yapım ise 2023 yılında gösterime girmiş ve 6.8 IMDB puanına sahip.

Şahsi fikrim bu 2 yapım için oldukça düşük IMDB puanı verildiği.

Netflix gibi platformlarda, 1 android telefona, 1 adet drone ile çekilen, yada sanal odadan dışarı çıkmadan 3 kişi ile yapılmış kapalı ortam gerilim bilim kurgu yapımları ile karşılaştırdığımızda, arasında uçurum fark mevcut bir yapım karşımızda.

Platformlarda yer alsın, nasıl olsa birileri izliyor abonelik ücreti ödüyor kafasındaki yapımcılar ve platform yöneticileri, minumum maliyet ile sinema dünyasının kalitesini aşağıya çektiklerini düşünüyorum.

Arada sırada, ünlü 2 oyuncu ile çekilen aksiyonlar bile 10 yapımdan 1 tanesi başarılı ancak. Tabi aynı şekilde animasyon ve anime sektörünü de ele geçirmeye ve içinden geçmeye başladılar.

Senaryosunun yazarı, bu günlerde dizi olarak yayına girmek üzere olan, “Üç Cisim Problemi”nin Hugo ödüllü yazarı Liu Cixin‘in yazdığı aldığı kısa bir hikâyeden uyarlanmış.

Wandering Earth serisine dönecek olursak, senaryo yakın gelecekte geçmekte. Dünyanın yakın gelecekte yok olacağı örgüsü ve kaçış planı üzerine kafa patlatan filmde, çözüm olarak, Elon Musk gibi başka gezegenlere koloni atmak yerine, komple dünyayı bir uzay gemisine çevirerek yolculuğa çıkarmak gibi ultra ütopik bir fikir üzerinden ileriliyor.

Oldukça etkileyici atmosfer, kurgu ve öngörülen teknolojiler acaba bu olmaza ama şuasındaki teknoloji hayata geçer mi sorusunu akla getiriyor. Sonuçta insanoğlu neyi düşlediklerini zaman ile gerçekleştiriyor.

Füzyon motorlarının inşaası sonrası, dünya yüzeyinin soğuması ve yer altında yaşam öngörüleri, önden giden araştırma uzay ekibi iyi düşünülmüş detaylar.

Wanderin Earth 2

Daha çok detay vermeden 2. filmin, daha çok teknoloji içerdiğini belirtelim. Başta uzay asansörü (sadece bu konu bile başlı başına iş yapabilir) oldukça iyi tasvir edilmiş. Uzay asansörünün fırlatma, yakalama ve yörüngeden dönüşteki atmosferdeki yanması gibi detaylar, şimdilerde popüler baştan sağma Marvel efektlerine nazaran gerçeğe uygun olarak ortaya çıkartılmış.

Bunların ek olarak, yüksek güçte, kuantum bilgisayarı (taşınabilir çanta şeklinde olması ve akla yatkın olmasa da) buna bağlı olarak, gelişmiş yapay zeka, digital yaşam araştırmaları, robot güvenlik ve taşıma otobotları, gelişmiş drone teknolojileri mevcut.

Tabi dikey kalkış da yapabilen yeni nesil savaş uçakları, iş amaçlı giyilebilir güç protezleri, aya yolculuk, ay madenciliği, aya roket takmak gibi bir çok her bir başlık için bile seri yapımlar ortaya çıkartılabilirken Wanderin Earth 2 de tüm tuşlara aynı anda basmışlar.

Tahminen Çin Devleti destekli yapım, Diğer süper güçlere meydan okuma içeriyor. Bu meydan okumada artık sizin devriniz geçti, artık biz lideriz ve sizin çok uzak olduğunuz işler bizden sorulur der gibi.

Bilim kurgu okuyan ve izleyen birisi olarak, sıradan aksiyon beklentileriniz için yeterli olmayan bir kısım izleyici için ise anlaması zor bir sinema filmi olarak nitelendirilebileceğinizi söyleyebilirim. Dikkatli izlemek ve konuya hakim olmak için, bahsi geçen teknolojileri keşfetmeye çalışmak veya en azından duymuş olmak, filmi anlamıza ve keyifle izlemeniz için yeterli gelecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
The Wandering Earth 1 ve 2

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!