Depreme Hazırlık Nasıl Yapılmalı?

Depreme Hazırlık
Depreme Hazırlık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremler, insanlar ve yapılar üzerinde ciddi hasarlara neden olabilecek doğal afetlerdir. Bunun nedeni, depremlerin ani ve şiddetli sarsıntılarıdır. Her ne kadar depremlerin zamanı ve şiddeti tahmin edilemese de, depreme hazırlıklı olmak hayatta kalmayı mümkün kılar. Adım adım yapılması gerekenleri inceleyelim.

Depreme Hazırlık için Yapılması Gerekenler

Deprem Bölgesi Belirleme

Depreme hazırlıkta ilk adım, yaşadığınız bölgenin deprem açısından ne kadar riskli olduğunu öğrenmektir. Bu bilgi, size depremin ne kadar şiddetli olabileceği hakkında bir fikir verir. Bu sayede evinizin deprem güvenliği açısından güvenli olup olmadığını bilmek, nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Evinizin Güvenliğini Arttırma

Deprem bina yapısına göre şiddetini gösterir. Mutlaka evinizi deprem güvenliği açısından incelettirin ve gerekirse yapılması gereken değişiklikleri asla göz ardı etmeyin. Örneğin rafları sabitleme, ağır eşyaları yere koyma gibi basit işlemlerle kendinizi güvenceye alın. Ayrıca evinizin duvarlarını, zeminini ve çatısını güçlendirmelisiniz.

Deprem Tatbikatı Yapma

Deprem sırasında ne yapacağınızı önceden belirlemek hayati önem arz eden durumlardandır. Evinizde bir deprem tatbikatı yapın ve evdeki diğer kişileri de bilgilendirin. Bu tatbikat evde bulunanların güvenli bir şekilde evden çıkmasını, yardım istemeyi ve diğer önemli gereklilikleri içermelidir.

Deprem Eğitimi Alın

Evdeki diğer aile bireyleri ile depremle ilgili eğitim almak elzemdir. Deprem anında ne yapmanız gerektiğini, evinizin nasıl güvenli bir şekilde terk edilmesi gerektiğini ve bunları en kısa sürede nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenin.

Depreme Hazırlık
Depreme Hazırlık

İlk Yardım Malzemeleri

Deprem anında yaralanmalar oluşabilir. Bu nedenle evinizde veya iş yerinizde ilk yardım malzemeleri bulundurmanız yine hayati değeri olan noktalardandır. Ayrıca ilk yardım eğitimi almakta sizi ve çevrenizi yaşayacağınız ağır hasarlardan koruyabilir.

Deprem Çantası Hazırlama

Deprem nedeniyle evinizden çıkmak zorunda kalabilirsiniz ve bu süre günlerce sürebilir. Bu durumda afet çantası içinde bulunan su, ilaç, ilk yardım malzemeleri, konserve yiyecekler gibi önemli eşyalar hayatta kalmanıza yardımcı olacaktır. Bu çantayı evinizin bir köşesinde bulundurun ve sürekli yenileyin.

Çalışma Yerleri ve Okullar

Bir felaket gerçekleştiğinde çalışma yerinizin veya okulunuzun bu duruma nasıl hazırlandığı da önemlidir. Bu nedenle çalışma yerinizin ve okulunuzun deprem için aldıkları önlemler hakkında bilgi sahibi olun ve gerekirse bu planları uygun bir şekilde topluca tatbikat edin.

Çevresel İşaretleri Tanıyın

Depremin yaklaştığını öncelikle çevrenizdeki işaretlerden anlamaya çalışın. Deprem anında evinizde veya iş yerinizde olan şeylerin hareket etmeye başlaması, su kaynaklarındaki dalgalanmalar, hayvanların davranışlarındaki değişiklikler deprem işaretleri olarak kabul edilir.

Deprem Sigortası Yapın

Deprem sigortası, deprem anında hasar görmesi durumunda eviniz ve eşyalarınız için finansal koruma sağlar. Bu sigortayı yapmak, depremin finansal etkilerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Deprem İletişim Planı Oluşturun

Deprem anında aile üyelerinizle iletişim kurmanız çok önemlidir. Bu nedenle, deprem anında nasıl iletişim kuracağınızı önceden planlayın ve bu planı uygulamaya koyun.

Bu maddeleri dikkate alarak, depremlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Ancak unutmayın, her zaman deprem anında güvende olmanız mümkün değildir, ancak depreme hazırlıklı olmanız riskleri azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Diğer bilgi yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Depreme Hazırlık Nasıl Yapılmalı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir böcek ilaçlama

Giriş Yap

Önemli Tarihler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!